Styl svatebních šatů, který vybrat pro svou svatbu?

Většina nevěst se i dnes vdává v dlouhých bílých šatech, protože to tak dělají všichni a bílá symbolizuje čistotu a nevinnost. Svatební šaty ale nemusí být tradičně bílé nebo pastelové, měly být krásné a vystihovat osobnost nevěsty. Ani ženich na sobě nemusí mít tmavý oblek s bílou košilí a motýlkem.

Pokud nevěsta zvolí ležérní oblečení, ženich i doprovod by měl být oděn v podobném stylu jako ona. Je důležité zvážit i počasí a místo konání svatby, aby bylo oblečení pohodlné a ve zvoleném prostředí nepůsobilo jako pěst na oko.

Existuje mnoho různých stylů;

 • minimalistické elegantní svatební šaty,
 • klasické svatební šaty se širokou sukní a vlečkou alá princezna,
 • klasické svatební šaty alá mořská panna,
 • svatební šaty v boho stylu,
 • designové svatební šaty - asymetrický střih, originální korzet,
 • udržitelné svatební šaty - upcyklované nebo z druhé ruky.

a-w-a-k-e-mode-hedvabne-kremove-saty-jaro-2023

Designové svatební šaty od A.W.A.K.E Mode z kolekce SS 2023. Zdroj: Awake-mode.com

Každá nevěsta si na svou svatbu může vybrat styl šatů, který jí sedí a souzní s její jedinečnou povahou i postavou. Svatební šaty, které podtrhnou její krásu a ve kterých se bude cítit uvolněně a šťastně.

Magazín Harper's BAZAAR v únorovém čísle 2023 v článku "10 věcí, které milujeme: rituál lásky" doporučuje šperky, nezapomenutelné šaty a dokonalé doplňky, které by mohly být ty pravé pro váš den. Mezi desítkou věcí najdete

 1. odklon od tradice, méně konvence a více osobitých detailů,
 2. krajky a aplikace,
 3. minidélku sukně,
 4. rafinované průhledy, poloprůsvitné či průhledné materiály.
 5. tóny zastřeně bílé, smetanové, béžové a teplejší odstíny, které působí měkčeji a v kombinaci se zlatem příjemně exoticky,
 6. šaty, které jsou velkolepou couture záležitostí s alegorickými motivy a dlouhatánskou vlečkou,
 7. kalhoty, saténový oblek, smokung s flitry, krajkovými lemy nebo volány,
 8. žakárové tkaniny,
 9. minimalismus a jednoduchost,
 10. extravagantní doplňky.

a-w-a-k-e-mode-hedvabne-ninimalisticke-saty-jaro-2023

Designové svatební šaty od A.W.A.K.E Mode z kolekce SS 2023. Zdroj: Awake-mode.com

awake-mode-bile-kosilove-saty-s-korzetem

Košilové svatební šaty s korzetem a balonovou sukní od A.W.A.K.E Mode. Zdroj: Awake-mode.com

Hermione de Paula, šaty s propracovanými detaily

Pokud jde o propracované detaily, luxusní krajky a aplikace, inspiraci můžete čerpat u značky Hermione de Paula, která se specializuje výhradně na svatební a slavnostní šaty.

Na modelech Hermione de Paula najdete mořské koníky, mušle medůzy, motýly, nebo květy z perel, hedvábných nití a skleněných korálků.

hermionedepaula-aplikace-detail

Detail šatů z kolekce Lunar Garden značky Hermione de Paola. Zdroj: Hermionedepaula.com

hermionedepaula-arenophile-bodice-and-renophile

Detail šatů z kolekce Lunar Garden značky Hermione de Paola. Zdroj: Hermionedepaula.com

hermionedepaula-svatebni-saty-posite-cervene-kvety-detail

Detail šatů z kolekce Virere značky Hermione de Paola. Zdroj: Hermionedepaula.com

Vera Wang, luxusní šaty z hedvábného tylu

Mezi nejlepší návrhářky svatebních šatů patří Vera Wang. Její modely jsou luxusní, provokativní a zároveň podtrhující ženskost. Její kolekce Haute Wedding na rok 2023 je plná jedinečných designů z italského hedvábného tylu a ručně vyšívaného šarmézu.

Vybrali jsme dva modely, více najdete na webu Verawang.com.

vera-wang-svatebni-saty-model-ariel-ss2023

Svatební šaty s mořskými vlnami z řaseného tylu návrhářka pojmenovala Ariel. Jsou z kolekce SS 2023. Zdroj: Verawang.com

vera-wang-svatebni-saty-ss-2023

Svatební šaty s bohatou sukní a úsporným korzetem z hedvábného tylu návrhářka pojmenovala Simone. Jsou z kolekce SS 2023. Zdroj: Verawang.com

Klasické svatební šaty

Klasické svatební šaty jsou často bílé nebo krémové barvy a mají tradiční korzet, krajkové zdobení a dlouhý závoj. Sukně je většinou dlouhá a široká neboli "princeznovská" nebo alá mořská pana.

Hodí se pro spíše pro usedlejší nevěsty z konzervativních rodin. Klasické oblečení ocení jak nevěsta, tak její rodiče. Ženich by se měl jako gentleman přizpůsobit stylu, který zvolila nevěsta.

Klasické svatební šaty by v každém případě neměly vypadat lacině. Nejčaštější příčinou "laciného vzhledu" je nekvalitní materiál, výšivky nebo aplikace a špatný střih.

Boho svatební šaty

Svatební šaty v boho stylu mají často volný střih, který se směrem dolů rozšiřuje, mohou mít například rozšířené rukávy, volánky nebo vyšívané detaily. Boho šaty často odhalují ruce, ramena a záda.

boho-svatebni-saty-daci-gowns

Boho svatební šaty značky Daci Gowns. Zdroj: Dacigowns.com

Pro boho svatební šaty jsou typické krajky, volánky a vyšívané detaily. Častá je maxi délka. Díky volným siluetám a přírodním materiálům jsou boho svatební šaty velmi pohodlné a vhodné pro svatby v přírodě nebo na pláži.

Vintage svatební šaty

Pokud fandíte udržitelné módě, můžete sáhnout po vintage svatebních šatech, které jsou ve stylu minulých dekád a mohou mít například korzet se širokými ramínky, volánky nebo krajkové zdobení.

Svatební šaty na obrázku níže vynikají střihem, který lichotí každé postavě. Jsou ze 30. let dvacátého století.

vintage-svatebni-saty-zlate

Elegantní zlaté vintage svatební šaty mají mají dokonalý střih. Zdroj: GC

Moderní svatební šaty

Moderní svatební šaty se vyznačují neotřelým designem a mohou mít například asymetrický střih, odhalená záda nebo ramena, kratičkou sukni nebo jsou průsvitné. Vdávat se můžete i v kalhotovém kostýmu nebo v černé svatební róbě. Tetička z Krásné Lhoty nad tím sice bude kroutit hlavou, ale jinak se nic nestane. Většina nevěst přesto sahá spíše po klasice v podobě dlouhých bílých.

jacquemus-svatebni-saty-s-kravatou-2022

Bílé luxusní šaty s minisukní a košilovým topem. Zdroj: Jacquemus.com

Svatební šaty v uměleckém stylu

Nádhrérné šaty navrhuje česká profesorka oděvního designu a významná módní návrhářka Liběna Rochová. Vede Ateliér designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a vychovala řadu módních návrhářů, kteří se prosadili doma i v zahraničí.

libena-rochova-svatebni-saty-bila-lvice

Svatební šaty z dílny české návrhářky a profesorky UMPRUM Liběny Rochové. Zdroj: Libenarochova.com

a-w-a-k-e-mode-minimalisticke-saty-jaro-2023

Krémové svatební šaty od A.W.A.K.E Design jsou z kolekce SS 2023. Zdroj: Awake-mode.com

Svatební šaty v podání Simone Rocha

Irská módní návrhářka Simone Rocha také patří mezi ty nejlepší, pokud jde o svatební šaty. Její modely jsou moderní, nadčasové a krásné.

simone-rocha-kolekce-svatebni-saty-ss-2023

Unikátní svatební šaty od návrhářky Simone Rocha z kolekce na jaro a léto 2023. Zdroj: Simonerocha.com

simone-rocha-kolekce-svatebni-saty-bomber-ss-2023

Svatební šaty s bomberem od návrhářky Simone Rocha z kolekce na jaro a léto 2023. Zdroj: Simonerocha.com

Svatební šaty z druhé ruky

Šaty na svatbu mouhou být i ze second handu nebo obchodu s vintage či upcyklovanou módou. Určitě by po nich měly sáhnout zastánkyně udržitelné módy a životního stylu. Mnoho nevěst si šaty bere jen na obřad a pak se převléknou do něčeho pohodlnějšího. Vyhazovat takové šaty je nesmysl a sušit je celý život ve skříni chce taky málokdo.

Svatební šadyz druhé ruky nabízí nevěsty nevěstám například na portálu LALA Market. Jsou tu většinou popsané i detaily svatebních šatů, jako je velikost na štítku, obvod hrudníku, pasu a boků, značka, vzhled a silueta, barva, materiál a rok zakoupení a jejich stručný příběh. Jedna z nevěst tu o svych šatech napsala.

Krásný den, velikost je hodně univerzální díky vázání. Já běžně nosím 38. Zkoušely je kamaráky co mají velikost 36 i 40, a seděly stále kráně. Koupila jsem od paní, co je měla pouze na obřad a poté se převlékla. Moje svatba neproběhla, takže jsem je osobně ani nepoužila. Jsou tedy jednou vzaté na obřad a vyčištěné. Látky jsou prémiové z Dubaje. Cena byla vysoká. Slevňuji, jelikož je již nechci mít doma.

Jak se oblékaly nevěsty v minulosti

V 19. století se ženy vdávaly v šatech libovolné barvy, výjimkou byla pouze smuteční černá a červená, kterou si většina společnosti spojovala s prostitucí. Tradiční barvou svatebních šatů byla modrá.

Dlouhé bílé svatební šaty oblékla v roce 1840 na své svatbě až anglická královna Viktorie, která tak chtěla symbolizovat svůj vznešený původ. Její fotky obletětěly svět a způsobily takřka svatební revoluci. Všechny ženy se najednou chtěly vdávat v bílé svatební róbě. Královna Viktorie tedy zafungovala jako fashion influencerka.

svatebni-saty-kralovna-viktorie-1840

Svatební šaty, ve kterých se vdávala královna Viktoria. Zdroj: RCT.uk

V období první světové války, hospodářské krize a druhé světové války chyběly peníze i zdroje. Lidé měli plno starostí a co si vzít na svatbu příliš neřešili. Šaty z bílé látky byly poměrně drahé a mnoho žen je považovalo za zbytečný luxus. Raději se vdávaly v méně nákladných šatech, které se daly využít i na jiné příležitosti.

Svatební salóny a masové rozšíření módy dlouhých luxusních svatebních šatů v bílé nebo krémové barvě nastalo až po druhé světové válce společně s postupným vzestupem životní úrovně. Bílá barva svatebních šatů dominuje dodnes.

Současné nevěsty mají možnost svobodně si zvolit vlastní styl, střih i barvu svatebních šatů. Mohou experimentovat a vdávat se v červené i černé.

Svatební šaty, trendy na rok 2023

Důležité je, aby si nevěsta vybrala šaty, ve kterých se cítí krásná a sebejistá. Drtivá většina západních nevěst stále dbá na tradici a za tradiční považuje bílé šaty, mít na sobě v den D něco vypůjčeného a něco modrého.

Nevěst, které od tradic upouštějí a volí vlastní osobitý styl, ale přibývá. U oltáře se objevují šaty červené, černé a zlaté, některé nevěsty nosí kalhotový světý kostým nebo rovnou oblek v pánském stylu. A co je podle módních expertů trendy v roce 2023?

Jednoduchost, elegance a rukavice

Této svatební sezóně vládne smyslná jednoduchost, kterou mohou představovat nekomplikované ale perfektně střižené šaty v boho stylu, kalhotový kostým nebo korzet s jednoduchou sukní.

asymmetricke-svatebni-saty-awake-mode

Jednoduché svatební šaty značky A.W.A.K.E Mode. Zdroj: Awake-mode.com

Svatební návrhář Steven Khalil řekl Vogue Australia, že i dnešní nevěsty stále čerpají inspiraci z „ klasického vzhledu Grace Kelly, ale čím dál začínají se už více blížit ke Carolyn Bessette Kennedy a jejím elegantním šatům z 90. let. průhledné rukavice“.

Šaty, ve kterých se vdávala americká herečka Grace Kelly za monackého knížete Reiniera, najdete v Philadelphia Museum of Art..

grace-kelly-svatebni-saty-museum-of-art-philadelphia

Klasické svatební šaty, ve kterých se vdávala americká herečka Grace Kelly za monackého knížete Reiniera. Zdroj: Museum of Art Philadelphia.

Fotek ze svatby Carolyn Bessette Kennedy mnoho není. Měla na sobě jednoduché dlouhé bílé šaty na ramínka a průsvitné bílé rukavice. V ruce držela velkou kytici konvalinek.

Trendy z dílny Very Wang

Siluety tvarující tělo, odvozené od korzetového designu americké návrhářky Very Wang jsou také trendy. Překrásné jsou její svatební šaty áčkového střihu se špagetovými ramínky a průsvitným korzetem z kolekce na rok 2020 jsou moderní, nežné, klasické a elegantní zároveň.

telove-tylove-svatebni-saty-vera-wang-fall-2019

. Průsvitné hedvábné šaty tělové barvy sou z kolekce Very Wang fall 2020. Zdroj: Verawang.com

Siluety 90. let

Rok 2023 bude konečně úplně bez proticovidových opatření. Během pandemie si snad všichni zvykli nosit pohodlnější oblečení a s tím souvisí posun směrem k jednodušším, obnaženým siluetám. Jako klíčový bod inspirace slouží návrhářům minimalismus 90. let. Přílišné zdobení ustupuje a zpět se vrací klasické krajky a hedvábné satény. Platí méně je více. V této sezóně si poletí jednoduché volné svatební šaty v bílé barvě a špagetová ramínka.

Netypické látky

Minimalistické střihy umožňují experimentování s typem a texturou látky, dovolují u svatebních šatů zvolit i látky, které se tradičně pro nevěsty nepoužívají. Dalším svatebním trendem roku 2023 je rolák nebo vázání topu ke krku a neutrální tóny popelavé, béžové, šedé, krémové.

Mohlo by vás zajímat