Kam v Praze za uměním? Ve stověžatém městě najdete mnoho galerií a expozic, které se věnují klasickému, modernímu i současnému umění a stojí za návštěvu.
Skvělé jsou akce v Centru současného umění DOX. Skvělá byla například [Výstava O lásce představující uměleckou tvorbu Siegfrieda Herze](současnému umění a designu), mladého talentovaného muže, který se ukrývá před světem.
Praha 1
- Kunsthalle, Praha 1 - Malá Strana, se věnuje současné české i světové umělecké scéně
- Hlavní budova Muzea města Prahy, Praha 1 - Nové Město
- Clam-Gallasův palác, Praha 1 – Staré Město
- Galerie a muzeum Kampa, Praha 1 - Malá Strana, se specializuje se na umění 20. a 21. století, zejména na českou a středoevropskou scénu.
- Galerie Art Praha, Praha 1 - Staré Město
- Galerie Rudolfinum, Praha 1 - Staré Město, se věnuje se především současnému umění a designu.
- Dům U Zlatého prstenu, Praha 1 – Staré Město
- Galerie Josefa Sudka, Praha 1 - Hradčany, se věnuje se fotografii a českému avantgardnímu umění 20. století.
- Galerie Mánes, Praha 1 - Nové Město, vystavuje současné umění i historická díla a klasické umění.
- Dům U Kamenného zvonu, Praha 1 - Staré Město
- Židovské muzeum v Praze - obsahuje sbírku židovského umění, historických předmětů a památek.
- Dům fotografie, Praha 1 - Nové Město
- Leica Gallery Prague, Praha 1 - Nové Město, specializuje se na výstavy fotografií a obrazů.
- Topičův salon, Art Consulting Praha - vystavuje díla moderního a současného umění a designu.
- Galerie Artinbox, Praha 1 - Staré Město, se věnuje současnému umění a designu.
Praha 2
- Galerie Pictura, Praha 2 - Nové Město
- CAMP: Centrum Architektury a Městského Plánování, Praha 2 - Nové Město
- Art brut Praha, Praha 2 - Nové Město
- Instituto Cervantes, Velvyslanectví Španělska, Praha 2 - Nové Město
- YellowKorner Prague, Praha 2 - Vinohrady
- Galerie Pecka, Praha 2 - Vyšehrad
- GALLERY, s.r.o., Praha - Vinohrady
Praha 5
- MeetFactory, Praha 5 - Smíchov, je multidisciplinární centrum, které se zaměřuje na současné umění, divadlo a hudbu.
- 400 ASA Gallery, Praha 5 - Anděl
- Musoleum David Černý, Praha 5 - Smíchov
- Galerie Altán Klamovka
Praha 6
- Expozice v Rothmayerově vile, Praha 6 ‒ Břevnov
- Expozice v Müllerově vile, Praha 6 ‒ Střešovice
- Vila Volman, klenot českého funkcionalismu, Praha 6 – Střešovice
- Vila Františka Bílka, Praha 6 - Hradčany
Praha 7
- Centrum současného umění DOX, Praha 7 se specializuje se na výstavy současného umění a designu.
- Veletržní palác, Praha 7 je součást Národní galerie v Praze, věnující se zejména modernímu umění
- Zámek v Troji, Praha 7 - Troja
- Trafo Gallery (Trafačka) v Holešovické tržnici, Praha 7 - Holešovice
Centrum současného umění DOX, Praha 7
Každý měsíc se snaží návštěvníky něčím překvapit nabízí výtvarné a vizuální umění, architekturu, film, divadlo a tanec i rodinný program. Za 200 Kč si tu můžete prohlédnout například výstavu Krištofa Kintery HOW CAN I HELP YOU?
Autor pracuje s krátkými razantními texty, které jsou hravé, ironické a plné nadsázky. Obrazyvypaluje elektrickým proudem? Zeptejte se ho osobně na komentované prohlídce. Je plná ctností, neřestí a emocí ve sprejích, kyblících, kanystrech a barelech. Podstatnou část výstavy však tvoří svébytné kresby.
Kunsthalle, Praha 1
Jako nestátní a neziskovou platformu k propojování české a mezinárodní umělecké scény ji založila nadace The Pudil Family Foundation.
Projekt není závislý na veřejných prostředcích, je primárně financován rodinou podnikatele v energetice Petra Pudila a z darů přátel Kunsthalle Praha.
Místo bývalé Zengerovy transformační stanice v historickém centru Prahy oživili třemi rozsáhlými galerijními prostorami, design shopem, bistrem i kavárnou s terasou a půvabným výhledem na Petřín a Pražský hrad.
Cílem The Pudil Family Foundation je hlubší porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století. Propojují moderní a současné umění s literaturou, hudbou, filmem a vědou.
Trafo Gallery, dříve Trafačka
Trafo Gallery je soukromá výstavní síň v prostorách bývalých jatek. Vystavuje výrazné umělce nejen z generace svých zakladatelů.
U zrodu dnes již bývalé Trafačky stál Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Michal Cimala a Blanka Čermáková, kteří od konce roku 2006 dodnes společně utvářejí výstavní program.
Spolupracují s předními českými kurátory, jako je Otto M. Urban, Petr Vaňous, Radek Wohlmuth nebo Jan Kudrna a českými i zahraničními umělci připravuje Trafo Gallery šest výstav ročně.
Meet Factory
MeetFactory je neziskové centrum současného umění s mezinárodní působností. V roce 2001 ho založil známý umělec David Černý. Po povodních v roce 2002 muselo centrum opustit původní prostory v Holešovicích a v roce 2005 se projekt znovu rozjel v průmyslové budově na Smíchově.
Cílem Meet Factory je iniciace dialogu mezi jednotlivými žánry a zpřístupnění dění na současné umělecké scéně nejširší veřejnosti.
Organizace podporuje originální projekty v oblasti výtvarného umění, divadla a hudby, stejně jako interdisciplinární a experimentální platformy.
Umělecko průmyslové muzeum v Praze
Galerie Josefa Sudka
Galerii Josefa Sudka najdete v prostorách hradčanského domu U Luny na adrese Úvoz 24, Praha 1–Hradčany. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976.
Byt Josefa Sudka byl místem nesčetných schůzek. K jeho přátelům patřil básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý, architekt Otto Rothmayer a řada dalších umělců.
Umělcův byt a většinu fotografické pozůstalosti má ve správě Umělecko průmyslové muzeum v Praze.
Národní galerie v Praze
Pod nNárodní galerii v Praze spadá řada prestižních výstavních prostor
- Veletržní palác, Praha 7
- Palác Kinských, Praha 1
- Klášter sv. Anežky České
- Šternberský palác
- Schwarzenberský palác
- Salmovský palác
- Valdštejnská jízdárna
- Zámek Žďár nad Sázavou
- Zámek Liteň
- Český a Slovenský pavilon v Benátkách
Veletržní palác, Praha 7 - Holešovice
Veletržní palác má pro veřejnost otevřeno vždy od úterý do neděle od 10:00 do 18:00. Najdete ho na adrese Dukelských hrdinů 530/47, 17000 Praha 7 - Holešovice.
Veletržní palác je klenot české funkcionalistické architektury. Původně se v něm měly konat veletrhy. Od roku 1976 je sídlem Národní galerie Praha.
Palác byl postaven v letech 1925 až 1928 podle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla. V té době sloužil společnosti Pražské vzorkové veletrhy.
Po druhé světové válce a za Komunismu byl palác sídlem několika společností zabývajících se zahraničním obchodem. Během parného léta v srpnu 1974, byla budova téměř zničena obrovským požárem, jehož likvidace trvala několik dní.
Rekonstrukce Veletržního paláce trvala velmi dlouho. Kompletní oprava budovy byla dokončena až v 90. letech. Dnes slouží jako výstavní prostor a najdete v něm několik stálých sbírkových expozicí:
- 1796–1918: Umění dlouhého století
- 1918–1938: První republika
- 1956–1989: Architektura všem
Palác Kinských, Praha 1 - Staré Město
Palác Kinských najdete na Staroměstském náměstí 606/12, 11000 Praha 1 - Staré Město, Česko
Muzeum a galerie hlavního města Prahy
Muzeum hlavního města Prahy má k dispozici krásné sály a výstavní prostory.
Hlavní budova Muzea města Prahy, Praha 1 - Nové Město
Budova byla postavena přímo pro Museum královského města Prahy v letech 1896–1898 v novorenesančním slohu podle návrhů architekta Antonína Balšánka.
Dům U Zlatého prstenu, Praha 1 – Staré Město
Dům U Zlatého prstenu disponuje nádhernými starobilými prostory a najdete ho v Týnské ulici 6, Praha 1 – Staré Město.
Čekají tu na vás komentované prohlídky stálých expozic o Praze za doby Karla IV, ale také výstavy moderního umění, jako je Margita Titlová: Purpurová vertikála (od 15. 2. až 14. 5. 2023).
Kvidění je mnoho předmětů používaných v době vlády Karla IV., originální archeologické nálezy nebo autentický videomapping modelu Karlova náměstí.
Mezi nejzajímavější exponáty patří model pražského souměstí, Starého a Nového Města pražského, Malé Strany a Hradčan s Pražským hradem a Vyšehradem.
Expozice v Müllerově vile
Müllerova vila od architekta Adolf Loose je dokonalá. Prohlédnout si ji můžete na adrese Nad Hradním vodojemem 14/642, Praha 6 – Střešovice.
Prohlédnout si ji můžete za 400 Kč. Její interiér představuje luxusní obydlí připomínající prvorepublikový životní styl rodiny, která patřila mezi pražskou smetánku.
Adolf Loos dům vypracoval do každičkého detailu. Podařilo se mu spojit přepych s jednoduchostí a funkčností. Obnova interiérů do původní podoby a restaurování vily probíhalo v letech 1997 až 2000. Müllerova vila představuje to nejlepší z moderní architektury a designu v Česku.
Dům U Kamenného zvonu
Nádherný gotický Dům U Kamenného zvonu najdete na Staroměstském náměstí, Praha 1 - Staré Město.
Podle posledních stavebně-historických průzkumů se počátky domu U Kamenného zvonu datují do druhé poloviny 13. století. Nejstarší části se zachovaly ve sklepích a v přízemí jižního křídla.
roku 1310. Tehdy byla v přízemí zřízena kaple s bohatou figurální a ornamentální malířskou výzdobou, pokrývající stěny i klenbu.
Clam-Gallasův palác, Praha 1 – Staré Město
Clam Gallasův palác najdete na adrese Husova 158/20, Praha 1 – Staré Město.
Rothmayerova vila
Vilu, kterou sám pro sebe postavil architekt Otto Rothmayer najdete na adrese U Páté baterie 896/50, Praha 6 ‒ Břevnov.
Expozice se zároveň snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou.
Interiér vily nabízí je stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“. Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera.
Zámek v Troji,
specifická výstavní prostora v barokním zámku s francouzskou zahradou, štěpnicí a oranžerií, která náleží k nejvýznačnějším ukázkám barokní architektury v Čechách.
Studijní a dokumentační centrum Norbertov
Do Studijního a dokumentačního centra Norbertov, které najdete na adrese Nad Hradním vodojemem 13, Praha 6 – Střešovice, můžete zajít na přednášku nebo výstavu.
Návštěvníci s platnou vstupenkou z Müllerovy a Rothmayerovy vily mají po dobu sedmi dní od návštěvy jednorázový vstup do Studijního a dokumentačního centra Norbertov zdarma.
Přednáška o vile Volman
Vila Volman je klenotem českého funkcionalismu. Příběhem výjimečné funkcionalistické stavby provází v centru Norbertov ředitelka vily Zuzana Kadlečková.
Impozantní vilu si nechal postavit továrník Josef Volman v rozlehlém parku nad řekou Labe v Čelákovicích. Jednu z nejkrásnějších a nejdražších rezidencí české avantgardy pro něj v roce 1938 navrhli architekti Karel Janů a Jiří Štursa.
Vila je jedinečnou ukázkou stylu bydlení první republiky. Bohužel doplatila na rabování a vandalství, které se odehrávalo v 90. letech a skončila ve zpustošeném stavu.
Našli se ale lidé, kteří se vrhli do její záchrany. Autorem náročné rekonstrukce byl architekt Marek Tichý z TaK Architects.
Židovské muzeum v Praze
Židovské muzeum sídlí na adrese U staré školy 141/1, Praha 1 Josefov. Spravuje významné židovské budovy a stálé expozice:
- Klausová synagoga
- Obřadní síň
- Maiselova synagoga
- Židé v českých zemích, 10. až 18. století (Expozice je instalována v prostoru Maiselovy synagogy)
- Pinkasova synagoga
- Dětské kresby z Terezína 1942 až 1944 (Expozice je instalována v prvním patře Pinkasovy synagogy)
- Španělská synagoga
- Židé v českých zemích, 19. až 20. století (Expozice je instalována v přízemí a v prostoru galerie v prvním patře Španělské synagogy)
- Starý židovský hřbitov
Mohlo by vás zajímat
Bauhaus, umění architektura a design Harper's BAZAAR, časopis s dlouhou historií, který stojí za to číst Juxtapozice v designu a umění