Nejlepší galerie a výstavy umění v Praze

6. 4. 2023 17:37, Rifka Kotleta

Kam v Praze za uměním? Ve stověžatém městě najdete mnoho galerií a expozic, které se věnují klasickému, modernímu i současnému umění a stojí za návštěvu.

Skvělé jsou akce v Centru současného umění DOX. Skvělá byla například [Výstava O lásce představující uměleckou tvorbu Siegfrieda Herze](současnému umění a designu), mladého talentovaného muže, který se ukrývá před světem.

Praha 1

 • Kunsthalle, Praha 1 - Malá Strana, se věnuje současné české i světové umělecké scéně
 • Hlavní budova Muzea města Prahy, Praha 1 - Nové Město
 • Clam-Gallasův palác, Praha 1 – Staré Město
 • Galerie a muzeum Kampa, Praha 1 - Malá Strana, se specializuje se na umění 20. a 21. století, zejména na českou a středoevropskou scénu.
 • Galerie Art Praha, Praha 1 - Staré Město
 • Galerie Rudolfinum, Praha 1 - Staré Město, se věnuje se především současnému umění a designu.
 • Dům U Zlatého prstenu, Praha 1 – Staré Město
 • Galerie Josefa Sudka, Praha 1 - Hradčany, se věnuje se fotografii a českému avantgardnímu umění 20. století.
 • Galerie Mánes, Praha 1 - Nové Město, vystavuje současné umění i historická díla a klasické umění.
 • Dům U Kamenného zvonu, Praha 1 - Staré Město
 • Židovské muzeum v Praze - obsahuje sbírku židovského umění, historických předmětů a památek.
 • Dům fotografie, Praha 1 - Nové Město
 • Leica Gallery Prague, Praha 1 - Nové Město, specializuje se na výstavy fotografií a obrazů.
 • Topičův salon, Art Consulting Praha - vystavuje díla moderního a současného umění a designu.
 • Galerie Artinbox, Praha 1 - Staré Město, se věnuje současnému umění a designu.

Praha 2

Praha 5

Praha 6

Praha 7

 • Centrum současného umění DOX, Praha 7 se specializuje se na výstavy současného umění a designu.
 • Veletržní palác, Praha 7 je součást Národní galerie v Praze, věnující se zejména modernímu umění
 • Zámek v Troji, Praha 7 - Troja
 • Trafo Gallery (Trafačka) v Holešovické tržnici, Praha 7 - Holešovice

Centrum současného umění DOX, Praha 7

Každý měsíc se snaží návštěvníky něčím překvapit nabízí výtvarné a vizuální umění, architekturu, film, divadlo a tanec i rodinný program. Za 200 Kč si tu můžete prohlédnout například výstavu Krištofa Kintery HOW CAN I HELP YOU?

Autor pracuje s krátkými razantními texty, které jsou hravé, ironické a plné nadsázky. Obrazyvypaluje elektrickým proudem? Zeptejte se ho osobně na komentované prohlídce. Je plná ctností, neřestí a emocí ve sprejích, kyblících, kanystrech a barelech. Podstatnou část výstavy však tvoří svébytné kresby.

Kunsthalle, Praha 1

Jako nestátní a neziskovou platformu k propojování české a mezinárodní umělecké scény ji založila nadace The Pudil Family Foundation.

Projekt není závislý na veřejných prostředcích, je primárně financován rodinou podnikatele v energetice Petra Pudila a z darů přátel Kunsthalle Praha.

Místo bývalé Zengerovy transformační stanice v historickém centru Prahy oživili třemi rozsáhlými galerijními prostorami, design shopem, bistrem i kavárnou s terasou a půvabným výhledem na Petřín a Pražský hrad.

Cílem The Pudil Family Foundation je hlubší porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století. Propojují moderní a současné umění s literaturou, hudbou, filmem a vědou.

kunsthalle-komentovana-prohlidka-vystava-bohemia

Výstava v Kunsthalle. Zdroj: Kunsthallepraha.org

Trafo Gallery, dříve Trafačka

Trafo Gallery je soukromá výstavní síň v prostorách bývalých jatek. Vystavuje výrazné umělce nejen z generace svých zakladatelů.

U zrodu dnes již bývalé Trafačky stál Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Michal Cimala a Blanka Čermáková, kteří od konce roku 2006 dodnes společně utvářejí výstavní program.

Spolupracují s předními českými kurátory, jako je Otto M. Urban, Petr Vaňous, Radek Wohlmuth nebo Jan Kudrna a českými i zahraničními umělci připravuje Trafo Gallery šest výstav ročně.

Meet Factory

MeetFactory je neziskové centrum současného umění s mezinárodní působností. V roce 2001 ho založil známý umělec David Černý. Po povodních v roce 2002 muselo centrum opustit původní prostory v Holešovicích a v roce 2005 se projekt znovu rozjel v průmyslové budově na Smíchově.

Cílem Meet Factory je iniciace dialogu mezi jednotlivými žánry a zpřístupnění dění na současné umělecké scéně nejširší veřejnosti.

Organizace podporuje originální projekty v oblasti výtvarného umění, divadla a hudby, stejně jako interdisciplinární a experimentální platformy.

kingdom-of-hex-meetfactory-jan-kolsky

Výstava Jana Kolského Kingdom of Hex v Meet Factory. Zdroj: Meetfactory.cz

Umělecko průmyslové muzeum v Praze

Galerie Josefa Sudka

Galerii Josefa Sudka najdete v prostorách hradčanského domu U Luny na adrese Úvoz 24, Praha 1–Hradčany. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976.

Byt Josefa Sudka byl místem nesčetných schůzek. K jeho přátelům patřil básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý, architekt Otto Rothmayer a řada dalších umělců.

Umělcův byt a většinu fotografické pozůstalosti má ve správě Umělecko průmyslové muzeum v Praze.

Národní galerie v Praze

Pod nNárodní galerii v Praze spadá řada prestižních výstavních prostor

 • Veletržní palác, Praha 7
 • Palác Kinských, Praha 1
 • Klášter sv. Anežky České
 • Šternberský palác
 • Schwarzenberský palác
 • Salmovský palác
 • Valdštejnská jízdárna
 • Zámek Žďár nad Sázavou
 • Zámek Liteň
 • Český a Slovenský pavilon v Benátkách

Veletržní palác, Praha 7 - Holešovice

Veletržní palác má pro veřejnost otevřeno vždy od úterý do neděle od 10:00 do 18:00. Najdete ho na adrese Dukelských hrdinů 530/47, 17000 Praha 7 - Holešovice.

Veletržní palác je klenot české funkcionalistické architektury. Původně se v něm měly konat veletrhy. Od roku 1976 je sídlem Národní galerie Praha.

Palác byl postaven v letech 1925 až 1928 podle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla. V té době sloužil společnosti Pražské vzorkové veletrhy.

Po druhé světové válce a za Komunismu byl palác sídlem několika společností zabývajících se zahraničním obchodem. Během parného léta v srpnu 1974, byla budova téměř zničena obrovským požárem, jehož likvidace trvala několik dní.

Rekonstrukce Veletržního paláce trvala velmi dlouho. Kompletní oprava budovy byla dokončena až v 90. letech. Dnes slouží jako výstavní prostor a najdete v něm několik stálých sbírkových expozicí:

 • 1796–1918: Umění dlouhého století
 • 1918–1938: První republika
 • 1956⁠–⁠1989: Architektura všem

Palác Kinských, Praha 1 - Staré Město

Palác Kinských najdete na Staroměstském náměstí 606/12, 11000 Praha 1 - Staré Město, Česko

Muzeum a galerie hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města Prahy má k dispozici krásné sály a výstavní prostory.

Hlavní budova Muzea města Prahy, Praha 1 - Nové Město

Budova byla postavena přímo pro Museum královského města Prahy v letech 1896–1898 v novorenesančním slohu podle návrhů architekta Antonína Balšánka.

Dům U Zlatého prstenu, Praha 1 – Staré Město

Dům U Zlatého prstenu disponuje nádhernými starobilými prostory a najdete ho v Týnské ulici 6, Praha 1 – Staré Město.

Čekají tu na vás komentované prohlídky stálých expozic o Praze za doby Karla IV, ale také výstavy moderního umění, jako je Margita Titlová: Purpurová vertikála (od 15. 2. až 14. 5. 2023).

margita-tilova-vystava-dum-u-zlateho-prstenu

Výstava Margity Titlové Purpurová vertikála v domě U Zlatého prstenu. Zdroj:GHMP.cz

Kvidění je mnoho předmětů používaných v době vlády Karla IV., originální archeologické nálezy nebo autentický videomapping modelu Karlova náměstí.

Mezi nejzajímavější exponáty patří model pražského souměstí, Starého a Nového Města pražského, Malé Strany a Hradčan s Pražským hradem a Vyšehradem.

25

Výstava Karel IV. v Domě U Zlatého prstenu . Zdroj:Muzeumprahy.cz

Expozice v Müllerově vile

Müllerova vila od architekta Adolf Loose je dokonalá. Prohlédnout si ji můžete na adrese Nad Hradním vodojemem 14/642, Praha 6 – Střešovice.

Prohlédnout si ji můžete za 400 Kč. Její interiér představuje luxusní obydlí připomínající prvorepublikový životní styl rodiny, která patřila mezi pražskou smetánku.

muellerova-vila-praha-6

Interiér Müllerovy vily ve Střešovicích. Zdroj:Muzeumprahy.cz

Adolf Loos dům vypracoval do každičkého detailu. Podařilo se mu spojit přepych s jednoduchostí a funkčností. Obnova interiérů do původní podoby a restaurování vily probíhalo v letech 1997 až 2000. Müllerova vila představuje to nejlepší z moderní architektury a designu v Česku.

Dům U Kamenného zvonu

Nádherný gotický Dům U Kamenného zvonu najdete na Staroměstském náměstí, Praha 1 - Staré Město.

Podle posledních stavebně-historických průzkumů se počátky domu U Kamenného zvonu datují do druhé poloviny 13. století. Nejstarší části se zachovaly ve sklepích a v přízemí jižního křídla.

roku 1310. Tehdy byla v přízemí zřízena kaple s bohatou figurální a ornamentální malířskou výzdobou, pokrývající stěny i klenbu.

dum-u-kamenneho-zvonu-foto-studio-flusser

INádvoří domu U Kamenného zvonu ze 13. století. Foto Studio Flusser. Zdroj: Ghmp.cz

Clam-Gallasův palác, Praha 1 – Staré Město

Clam Gallasův palác najdete na adrese Husova 158/20, Praha 1 – Staré Město.

Rothmayerova vila

Vilu, kterou sám pro sebe postavil architekt Otto Rothmayer najdete na adrese U Páté baterie 896/50, Praha 6 ‒ Břevnov.

Expozice se zároveň snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou.

Interiér vily nabízí je stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“. Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera.

rothmayerova-vila

Interiér Rothmayerovy vily na Břevnově. Zdroj:Muzeumprahy.cz

Zámek v Troji,

specifická výstavní prostora v barokním zámku s francouzskou zahradou, štěpnicí a oranžerií, která náleží k nejvýznačnějším ukázkám barokní architektury v Čechách.

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Do Studijního a dokumentačního centra Norbertov, které najdete na adrese Nad Hradním vodojemem 13, Praha 6 – Střešovice, můžete zajít na přednášku nebo výstavu.

Návštěvníci s platnou vstupenkou z Müllerovy a Rothmayerovy vily mají po dobu sedmi dní od návštěvy jednorázový vstup do Studijního a dokumentačního centra Norbertov zdarma.

Přednáška o vile Volman

Vila Volman je klenotem českého funkcionalismu. Příběhem výjimečné funkcionalistické stavby provází v centru Norbertov ředitelka vily Zuzana Kadlečková.

Impozantní vilu si nechal postavit továrník Josef Volman v rozlehlém parku nad řekou Labe v Čelákovicích. Jednu z nejkrásnějších a nejdražších rezidencí české avantgardy pro něj v roce 1938 navrhli architekti Karel Janů a Jiří Štursa.

Vila je jedinečnou ukázkou stylu bydlení první republiky. Bohužel doplatila na rabování a vandalství, které se odehrávalo v 90. letech a skončila ve zpustošeném stavu.

Našli se ale lidé, kteří se vrhli do její záchrany. Autorem náročné rekonstrukce byl architekt Marek Tichý z TaK Architects.

Židovské muzeum v Praze

Židovské muzeum sídlí na adrese U staré školy 141/1, Praha 1 Josefov. Spravuje významné židovské budovy a stálé expozice:

 • Klausová synagoga
 • Obřadní síň
 • Maiselova synagoga
 • Židé v českých zemích, 10. až 18. století (Expozice je instalována v prostoru Maiselovy synagogy)
 • Pinkasova synagoga
 • Dětské kresby z Terezína 1942 až 1944 (Expozice je instalována v prvním patře Pinkasovy synagogy)
 • Španělská synagoga
 • Židé v českých zemích, 19. až 20. století (Expozice je instalována v přízemí a v prostoru galerie v prvním patře Španělské synagogy)
 • Starý židovský hřbitov

Mohlo by vás zajímat

Bauhaus, umění architektura a design Harper's BAZAAR, časopis s dlouhou historií, který stojí za to číst Juxtapozice v designu a umění