Kabelka jako investice, které ikonické kabelky jsou nejdražší a které nejkrásnější

Koupě luxusní kabelky za statisíce i miliony korun může být dobrá investice. Často je kupují muži a ne pro své partnerky, ale na doporučení investičního poradce. Aby cena kabelky rostla, musí zůstat v perfektní kondici a žel se s ní nedá běhat po nákupech ani na večírky.

Cena vybraných ikonických kabelek rostla za posledních deset let v průměru o 83 procent. Kabelky tak dokonce překonaly segment luxusních hodinek, kde ceny rostly "jen" o 72 procent.

Na pomyslném vrcholu stojí kabelky Kelly a Birkin francouzské značky Hermès. Jejich limitované edice se na aukcích Sotheby's nebo Christies prodávaly za šestimístné částky.

Unikátní sběratelský kousek Hermès Ombré Birkin 25 z ještěří kůže

Birkin Ombré je extrémně vzácná luxusní kabelka z ještěří kůže. Aukční síň Sotheby’s ji prodala za 137.500 dolarů, což je téměř 3.470.000 korun. Ombré Birkins má zapínání z palladia a zámek clochette, který je taky potažený ještěří kůží. Řemeslníci Hermès zvýraznili přirozené zbarvení a texturu kůže.

hermes-ombre-birkin-bag-varanus-salvator-lizard

Vzácná kabelka Hermès Ombré Birkin 25 z ještěří kůže. Zdroj: Sothebys.com

Další ikonou je kabelka Chanel 2.55, která se dodnes vyrábí v designu navrženém Coco Chanel v roce 1955. Zájem je také o kabelku Cleo od značky Prada, nová stojí kolem 85.000 korun, za unikátní starší kousek zaplatíte i třikrát tolik.

Pandemie uštědřila segmentu luxusních kabelek tvrdou ránu. K čemu je zavazadlo za desetitisíce, když vůbec nechodíte ven. Modely, které jsou vnímány jako investiční, krize nezasáhla, protože je můžete vždy obratem prodat minimálně za stejnou částku, jako za kterou jste je pořídili.

Kabelka Hermès Neige Snow Fabourg Birkin inspirovaná domem na náměstí Fabourg v Paříži

hermes-birkin-20-fabourg-winter

Kabelka Hermès Neige Snow Fabourg Birkin je krásná, jde o sněhově bílou verzi Fabourg s tělem z materiálu Matte Alligator a s klapkou v Bílém Togu. Zdroj: Hermes.com

Hermès Birkin Bag

Snad nejslavnější kabelkou je Birkin Bag, kterou v roce 1984 navrhl tehdejší umělecký ředitel Hermès Jean-Louis Dumas tak, aby vyhověl představám, které měla o ideální kabelce na cesty herečka Jane Birkin.

Dumas se s herečkou seznámil v roce 1981 během letu z Paříže do Londýna. Jane Birkin se povedlo v letadle vysypat celý obsah kabelky na zem.

Designér se s ní dal do řeči a herečka se mu svěřila, že se jí jako mladé matce nedaří, sehnat kvalitní a praktickou koženou kabelku. Dumas pak v roce 1984 navrhl právě takovou černou koženou kabelku a pojmenoval ji Birkin.

Mezi milovnice Hermès Birkin patří Kim Kardashian, Beyonce, Tamara Ecclestone, the Hermes Birkin bag is the ultimate style accessory.

hermes-birkin-faubourg-tropical

Kabelka Hermès Tropical Fabourg Birkin s detaily v bílé kůži. Zdroj: Hermes.com

Coje na Birkin Bag tak mimořádného

Kabelky Birkin bag se vyrábí ručně. Mají jedinečný tvar připomínající lichoběžník. Ty, které v aukcích trhají rekordy jsou ze slanovodní krokodýlí kůže, další jsou z telecí, pštrosí nebo ještěrčí kůže.

Hermès Ghillies Birkin 35 z krokodýlí kůže v barvě Burgundy se zlatým zapínáním

Prodejní cenu této Ghillies Birkin 35 z krokodýlí kůže z roku 2015 odhadl aukční dům Sotheby's na 40 až 45 tisísc britských liber.

burgundy-crocodylle-birkin-bag-hermes-sothebys

Kabelka Hermès Ghillies Birkin 35 z krokodýlí kůže v barvě Burgundy se zlatým zapínáním. Zdroj: Sothebys.com

Další Hermès Birkin Ghillies kombinující krokodýlí a pštrosí kůži

Tato kabelka Hermès Birkin Ghillies kombinuje exotickou béžovou krokodýlí a světle hnědou pštrosí kůži. Taška je k mání v eshopu Farfetch za 51.650 liber, v přepočtu přibližně za 1.450.000 korun.

kabelka-hermes-birkin-ghillies-krokodyli-a-pstrosi-kuze-collector-Square

Kabelka Hermès Ghillies Birkin za 1.450.000 korun. Zdroj: Farfetch.com

S tím mají velký problém ochránci zvířat a často poukazují na neetický způsob výroby populárních kabelek. V roce 2015 američtí aktivisté za práva zvířat poukazovali na skutečnost, že se občas špatně zachází s tisíci aligátorů a krokodýlů, které pěstují afričtí farmáři, aby je zabili a prodali jejich kůži francouzské luxusní módní značce.

Birkin bag se vyrábí se v několika velikostech:

 • klasická Birkin Bag
 • mini Birkin Bag
 • velká cestovní kabela,

"Birkinka" se prodává v různých barevných variacích a odstínech. Typickým znakem této kabelky je zámek a klíč, který je číselně zakódován a klíč je uložen ve speciálním koženém poutku, kterému se říká „clochette“ (z francouzštiny zvoneček).

Každý zámek má svůj číselný kód, tato čísla však mohou být stejná pro mnoho kabelek, protože jde o skupinová čísla, dle kterých byly vyrobeny.

Černá kabelka Hermès Kelly 32 s provokativní ruční malbou Philipa Karta

Tato kabelka Hermès Kelly je z telecí kůže a má zlaté zapínání. Na černém lichoběžníkovém těle jsou ručně malované motivy. Kabelku prodává eshop Farfetch za 31.232 liber.

philip-karto-customised-kelly-32-bag-hermes-farfetch

Černá kabelka Hermès Kelly 32 ručně malovaná umělcem Philipem Kartem. Zdroj: Farfetch.com

Kabelky Hermès Birkin Bag si zamilovaly i mnohé celebrity, například Victoria Beckham jich vlastní hned stovku. O náročném nákupu Birkin Bag a zapisování na čekací list se točil i jeden díl oblíbeného seriálu Sex ve městě.

Hermès Kelly Bag

V padesátých letech 20. století se krásná hollywoodská herečka a filmová hvězda Grace Kelly stala monackou princeznou. V té době ji vyfotili s taškou značky Hermès, kterou zvedla, aby se ochránila před blesky paparazzi novinářů.

Ti ji během těhotenství s monackým knížetem Rainerem doslova pronásledovali. Jedna z fotek se pak ocitla na obálce Life Magazine velké luxusní kožené kabelky byla rázem Kelly Bag.

Grace Kelly se do jedné z tašek Hermès zamilovala během natáčení filmu Chytit zloděje. Kostýmní výtvarník totiž pro natáčení zajistil i kvalitní kožené doplňky značky Hermès.

Hermès Kelly Rose Gold

Kabelka velikosti psaníčka Hermès Kelly Rose Gold je snad nejdražší Kelly Bag vůbec. Autorem designu je společnost Hermès ve spolupráci s návrhářem šprků a obuvy Pierrem Hardym. Je vyrobena z růžového zlata a zdobí ji 1.160 diamantů. Její cena je 2 miliony dolarů, což je v přepočtu přibližně 50 milionů korun. Celkem bylo Kelly Rose Gold kabelek vyrobeno 12 kusů.

nejdrazsi-kabelky-hermes-kelly-rose-gold

Kabelka Hermès Kelly Rose Gold navržená ve spolupráci s Pierem Hardym. Zdroj: Hermes.com

Rozměry jednotlivých variant Kelly Bag

 • Kelly 35 - délka 35 cm
 • Kelly 32 má délku 32 cm
 • Kelly 28 má délku 28 cm
 • Kelly 25 má délku 25 cm
 • Kelly 20 má délku 20 cm

Nejdražší jsou Birkin Himalaya a Kelly Himalaya z krokodýlí kůže

Pokud jde o cenu, kabelky Hermès Himalaya se dlouhodobě drží na vrcholu a jsou svatým grálem pro mnoho sběratelů. S touto kabelkou se fotí Kim Kardashian, Kylie Jenner, Jennifer Lopez, Victoria Beckham, Kris Jenner nebo Tamara Ecclestone.

Kabelky se vyrábí z kůže krokodýla nilského (niloticus crocodile), která musí projít zdlouhavým a technologicky náročným zpracováním.

hermes-birkin-30-himalaya-mattebag-crocodile-sothebys

Jedna z nejdražších kabelek na světě Hermés Hymalaia Birkin. Zdroj: Sothebys.com

Jméno Himalaya získala podle své barvy, která má díky odstínům šedé, béžové a hnědé s perleťovými odlesky bílé připomínat horské pohoří. Ceny všech typů Hermès Himalaya se v aukcích od roku 2017 průběžně zvyšují, přestože u většiny jiných stylů Birkin a Kelly Bag v roce 2020 a 2021 klesaly.

Hermès Himalayan Birkin z krokodýlí kůže, která byla vyrobena v roce 2014, byla na světové aukci v Hongkongu v roce 2017 vydražena za 380.000 dolarů, což je v přepočtu téměř devět a půl milionu korun.

Podle článku Maxe Brownawella z aukní síně Sothebys Most Popular Hermès Bags at Auction Fall 2022 se v aukcích nejčastěji objevují kabelky Himalaya Birkin 30, které se v posledních pěti letech draží v průměru za 145.000 dolarů. Druhou nejčastější variantou jsou Himalaya Birkin 25, které se ve stejném období dražily průměrně za 215.000 dolarů.

hermes-himalaya-birkin-kelly-niloticus

Nejdražší ikonické kabelky Hermés Hymalaia Birkin a Kelly jsou z krokodýla nilského. Zdroj: GC

Nejvyšší hodnotu mají tašky Himalaya Kelly 25, u které byl aukční průměr za posledních pět let téměř 235 tisíc dolarů a Himalaya Kelly 28, u které byl aukční průměr za posledních pět let dokonce více než 255 tisíc dolarů. Model Kelly 28 tvoří méně než 5 % všech tašek Himalaya, které se objevují v aukcích, proto jsou dražší.

V roce 2020 se prodal model této ikony mezi kabelkami z roku 2016 za 300 tisíc dolarů. Konkrétně šlo o Hermès Diamond Himalaya Birkin 25 z krokodýlí kůže, která je pokrytá 18karátovým bílým zlatem a diamanty. Během online aukce přihazovali k ceně této kabelky zájemci z 29 zemí světa. Kupující si přál zůstat v anonymitě.

Nový majitel za ni zaplatil v online aukci londýnské společnosti Chirstie's v přepočtu více než téměř 7,5 milionu korun. Byla to vůbec první kabelka svého druhu, kterou aukční síň s ohledem na pandemii Covid 19 nabídla v online prodeji, a svou hodnotou nastavila nový rekord mezi luxusními koženými kabelkami.

Podobné módní doplňky jsou velmi vzácné nejen kvůli své vysoké ceně. Ročně dům Hermès vyrobí pouze jeden nebo dva kusy kvůli zdlouhavému barvicímu procesu krokodýlí kůže.

Růžová kabelka Hermès Kelly 38 Retourne 2way bag

Kabelka Kelly 38 Retourne 2way bag z druhé ruky stojí na Farfetch 67.090 euro. Vnitřek je z hladké červené kůže.

hermes-pre-owned-kelly-38-retourne-2way-bag-farfetch

Krásná růžová Hermès Kelly 38 Retourne 2way bag. Zdroj: Farfetch.com

Jak pořídit Hermès Birkin, Kelly nebo Herbag

Kabelku tak není možné zakoupit v prodejně francouzského luxusního domu. Nutné je naopak zapsání se na čekací listině. Zákaznice pak musí čekat asi šest let, než bude její luxusní kabelka k vyzvednutí. Cena se pohybuje od 60 až 200 tisíc dolarů.

Kabelku, které se u nás říká Birkinka, označil magazín Baghunter za lepší dlouhodobou investici než zlato nebo akcie. Roční návratnost u kabelky Hermès Birkin byla minulý rok 14,2 %, u akcí 8,7 % a zlata to v té době bylo jen 1,5 %.

Slavná kabelka byla poprvé vyrobena v roce 1984 francouzským domem Hermès na počest britské zpěvačky Jane Birkin. Během letu Birkinová omylem vysypala celý obsah své kabelky na ředitele domu Hermès Jeana-Louise Dumase a postěžovala si, že nemůže sehnat tu pravou koženou tašku na víkend.

Kabelka Cleo značky Prada

Kabelka Prada Cleo také patří mezi nejžádanější kabelky světa. Její cena se nešplhá tak vysoko, jako tomu je u Birkin nebo Kelly Bag, ale také jde o nadčasovou klasiku. Kabelka má dokonale jednoduchý design, po kterém je a bude poptávka Cena kabelky Prada Cleo se pohybuje mezi 60 a 100 tisíci korunami.

Hnědá kožená kabelka Prada Cleo z kolekce na rok 2022

prada-hneda-kozena-kabelka-cleo-2022

Kožená kabelka Cleo z kolekce značky Prada na rok 2022. Zdroj: Prada.com

Ikonická Chanel 2.55

Classic icons like the and the Classic Flap have always been the go-to silhouette for anyone looking for a flap bag from the French luxury house.

Chanel Diamond Forever. Tuto bílou kabelku z jemné krokodýlí kůže zdobí celkem 334 třpytivých diamantů. Taška je dodávána společně s ramenními popruhy z bílého zlata. Limitovaná edice třinácti kusů této kabelky je poseta 334 diamanty v celkové výši 3,65 karátu. Ramenní popruhy jsou vyrobeny z bílého zlata. Cena – 261 000 dolarů (cca 5 220 000 Kč).

Ikonická kabelka Chanel 2.55 je nadčasový a klasický kousek

Kabelce Chanel 2.55 se říká Double Flap Bag, protože má vnější i vnitřní klopu. Ta na obrázku níže byla v roce 2022 v nabídce Vestiaire Collective za 11.048 euro. Cena kabelky, která byla vyrobena v roce 2005 tak v přečtu dělá 272.000 korun

tweedova-kabelka-chanel-2-55-rok-2005-vest-col

Tweedová kabelka Chanel 2.55 s koženým vnitřkem z roku 2005. Zdroj: Hermes.com

Kabelka Fendi First

Fialová kabelka Fendi First Medium z krokodýlí kůže

Kabelka Fendi First Medium z krokodýlí kůže je z kolekce na rok 2022. Dá se nosit jako psaníčko nebo přes rameno. Vnitřek kabelky je z jehněčí kůže, vnější část ze 100% krokodýlí kůže. Zapínání má na oversize kovovou sponu ve tvaru F. Tato kabelka je 32.5 centimetrů široká a 23.5 centimetrů vysoká. Její cena je 765.000 Kč.

fendi-first-medium-fialova-kabelka-krokodyli-kuze

Fialová kabelka Fendi First Medium z krokodýlí kůže. Zdroj: Fendi.com

Hermès Faubourg Tropical Birkin 30 v bílé kůži, limitovaná edice z roku 2022

Unikátní Birkin 30 Faubourg Tropical je z limitované edice Fabourg na rok 2022.

hermes-birkin-faubourg-tropical-limitovana-edice

Kabelka Hermès BirkinFaubourg Tropical Birkin 30 je z limitované edice. Zdroj: Sothebys.com

Hermès Birkin 25 In & Out z druhé ruky na Farfetch

Tato verze Birkin 25 In & Out s prostorným lichoběžníkovým tělem je vyrobena z kůže Swift ve zlatohnědém tónu. Kabelku prodává Farfetch.com za 92.246 euro, což je v přepočtu 2.270.000 korun.

hermes-pre-owned-birkin-bag-25-farfetch

Cena kabelky Hermès Birkin 25 In & Out z druhé ruky je na Farfetch 2.270.000 korun. Zdroj: Farfetch.com

Luxusní kabelky nosí ženy, které

 • milují krásné dokonale řemeslně zpracované věci,
 • chtějí stvrzovat úspěch v kariéře či podnikání,
 • nechtějí nikoho nechat na pochybách, pokud jde o příslušnosti k určité socioekonomické vrstvě,
 • jako manželky či milenky mocných můžů už nevědí, co by.

Malé a ještě menší kabelky Jacquemus

Kabelky Le Chiquito, Le Bambino jsou také, zdá se, dobrou investicí. Na trhu jsou zatím krátce, ale reselleři se shodují, že si drží vysokou cenu. Francouzský návrhář Simon Porte Jacquemus unikátními miaturními kabelkami odstartoval silný trend, do kterého se pravděpodobně také vyplatí investovat.

kabelka-jacquemus-le-chiquito-moyen

Kabelka Jacquemus Le Chiquito Moyen. Zdroj: Jacquemus.com

Mohlo by vás zajímat