Jindřich Halabala, křesla, stolky a další nábytek z dílny slavného designéra

20. 11. 2023 22:14, Rifka Kotleta

Jindřich Halabala se narodil v roce 1903 v Koryčanech a zemřel v roce 1978 v Brně. Patří mezi nejslavnější české nábytkové designéry. Byl také publicista a pedagog. Proslavil ho především stylový nábytek pro brněnské UP závody, kde pracoval v letech 1925 až 1955 jako hlavní designér.

Jindřich Halabala byl žákem Pavla Janáka v ateliéru architektury na UMPRUM v Praze. Roku 1931 vytvořil pro UP závody sadu křesel s bočnicemi z ohýbaného dřeva, do kterých se dalo namontovat pět různých sedáků. Křesla se stala velkým hitem 30. let.

Jeho stylový nábytek významně ovlivnil podobu prvorepublikových a poválečných českých domácností. V díle JIndřicha Halabaly se prolíná český kubismus z roku 1910, art deco z počátku dvacátých let a evropské moderní umění.

Jeho designový nábytek nyl velmi ůspěšný také komerčně a i dnes je po židlích, křeslech, stolech, sekretářích či lampách sháňka.

Židle Halabala, model H-214

stul-a-zidle-jindrich-halanbala

Čtyři židle, typ H-214, které vyrobily Spojené UP závody podle návrhu Jindřicha Halabaly. Zdroj: Iretro.cz

komerčně úspěšné designy byly silně ovlivněny designem Bauhausu, modernistického uměleckého a designového hnutí z počátku 20. století.

Halabala navrhl celou řadu nábytku, včetně židlí, stolů, příborníků, komod, květinových stojanů, konferenčních stolků a lamp. Obzvláště jeho legendární židle H 79 s rámy z ohýbaných ocelových trubek a jeho křeslo typu H 269 se těšily velké oblibě.

Jeho židli H-128 z ohýbaného dřeva a chromovaných trubek dražil Arthouse Hejtmánek za vyvolávací cenu 15.000 Kč, nakonec byla židle prodána za 26.000 Kč.

Židle/křeslo Halabala, model: H–128

retrohome-zidle-jindrich-halabala-H128

Židli Halabala, model H-128 prodává e-shop Retrohome za 25.000 Kč kus. Zdroj: Rretrohome.cz

Gauč a křesla Halabala, model H–70

Obývákový set Halabala, model H 70 po kompletní renovaci původní metodou. Na dřevo byla použita ručně leštěná šelaková politura, nábytek má nové čalounění, nové matrace. Na čele gauče je kresba ořechové sesazenky. Područky křesel jsou z ohýbaného buku s ořechovou dýhou. \renovovaná sedací souprava byla prodána odhadem za 80.000 Kč.

Halabala-gauc-plus-kresla-H70

\i dnes moderní a stylová sedací souprava Halabala, model H–70. Zdroj: Rretrohome.cz

Mezi ikonické kousky muže, který byl tváří Spojených uměleckoprůmyslových závodů (UP závodů) v Brněpatří křeslo H-221, stůl H-259 přezdívaný podle tvaru nohou „pavouk“, nebo minimalistická lampa H-144 z ohýbaného chromovaného kovu.

jindrich-halabala-lampa-se-stolkem

Stojací lampa navržená Jindřichem Halabala byla v nabídce Aron Antik. Zdroj: Aron-antik.cz

„Jindřich Halabala byl designér-vizionář patřící k nejpřednějším osobnostem v oblasti nábytkové tvorby v meziválečném a poválečném období Československa,“ myslí si Jindřich Chatrný, vedoucí oddělení dějin architektury Muzea města Brna.

Nábytek Halabala po důkladné renovací v dílně Nanovo

Nanovo se podařilo sestavit jedinečnou kolekci pěti originálních kusů nábytku, které navrhl pro Uměleckoprůmyslové Závody mezi lety 1930–1960 Jindřich Halabala.

Halabalův elegantní funkcionalistický nábytek reprezentuje československý design v aukčních síních po celém světě již řadu let a vzhledem k jeho mezinárodní popularitě je stále těžší ho sehnat.

Níže uvedených pět vybraných kusů nábytku prošlo kompletní renovací v dílně Nanovo. U všech použili podobný postup renovace a snažili se zachovat původní výsledný dojem nábytku. Dřevěné části byly zrenovovány pomocí přírodních olejů a vosků v matném provedení a textilní části byly nově přečalouněny.

Pohovka H-162

Dřevěná pohovka H - 162 také přezdívaná „Tulipán” navržená Jindřichem Halabalou pro UP Závody Rousínov ve čtyřicátých letech. Pohovku navrhl v době, kdy pracoval jako hlavní architekt a vedoucí ateliéru pro Uměleckoprůmyslové závody Brno. Halabala byl původně truhlář a později vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu pod vedením profesora Pavla Janáka. Snažil se dosáhnout v sériové produkci nábytku za předpokladu vysoké kvality výrobků a maximální efektivity práce co největší samostatnosti v dodávkách dřeva, polotovarů, dílů a doplňků i samostatnosti v oblasti odbytu.

Rám pohovky je vyroben ze smrkového dřeva a potažen ořechovou dýhou. Svými rysy připomíná československý předválečný styl Art deco. Má netradičně řešené postranní područky, které jsou ohýbány a zaobleny směrem ven a tvoří tak souvislou linii se spodní hranou rámu. Tento prvek Halabala aplikoval u více svých výrobků a přezdíval jej „Tulipán”. Pod polštáři je umístěno odklopné víko pod kterým je velký úložný prostor. Celá pohovka prošla kompletní renovací v naší dílně včetně výroby nových polštářů, které jsou přečalouněny do zelené látky.210613_2

Křeslo H-221

Unikátní křeslo H-221 navrženo Jindřichem Halabalou ve třicátých letech pro Uměleckoprůmyslové Závody v Brně. Vznik moderního nábytku z ocelových trubek se zrodil v roce 1925, když Marcel Breuer zkonstruoval svůj první prototyp křesla z tohoto materiálu. Po roce 1930 zájem o trubkový nábytek vzrůstat a začal se používat nejen ve funkcionalistických interiérech, ale i pro širší veřejnost. Modernost halabalových návrhů spočívala ve využití pružící vlastnosti ocelové trubky a vytváření konstrukce založené na jediné trubkové linii. Jeho volba řešení orientace nohou směřujících ve směru od zadní části dopředu byla z důvodu problematiky pérování. Halabala napsal v jednom svém článku: „U dřívějších typů byla pružnost jednostranná. U těchto křesel je konstrukce volena tak, že křesla mají stejné rozpětí pružnosti vzad i vpřed. Tímto se zabránilo pocitu padání, který měl člověk při křeslech pérujících vzad.” Pro Halabalu byl ocelový nábytek lehkou a transparentní alternativou oproti dřívějším dřevěným konstrukcím. Halabalovy nejvýznamnější modely jsou známy z roku 1931, takže jeho práce stály na začátku tohoto nábytkového odvětví a staly se jedinečným a velmi exkluzivním nábytkem svého druhu.

Tato dvě konkrétní křesla prošla v naší dílně kompletní renovací. Dřevěné části jsou v matném provedení s použitím přírodních olejů a vosků. Nové čalounění bylo provedeno včetně nového vnitřního materiálu se zachováním pružinového systému. Vnitřek křesla je vyplněn africkou trávou, koňskými žíněmi a pružiny jsou znovu vyvázány.

Pohovka Modela

Funkcionalistická dřevěná pohovka Modela z třicátých let od známého českého návrháře Jindřicha Halabaly z doby, kdy působil jako hlavní architekt v UP Závodech Brno. Tato pohovka byla jednou z nejoblíbenějších, které UP Závody Brno ve své době vyráběly. Halabala byl původně truhlář a později vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu pod vedením profesora Pavla Janáka, právě tam pravděpodobně jeho tvorba získala funkcionalistickou čistotu forem.

Rozkládací pohovka je vyrobena z masivního bukového dřeva, které je v některých částech ohýbáno speciální technologií. Područky je možné sklopit do čtyř poloh a tím umožňují rozložení pro spaní. Celá pohovka je kompletně zrenovovaná včetně rozkládacího systému a nového čalounění do barevné látky. 2104011_2

Karetní stolek H-278

Karetní stolek H-278 od Jindřicha Halabaly, který byl vyroben na začátku padesátých let v podniku UP Závody. Stolek se vyráběl pouze v několika kusech provedení, a proto se jedná o unikátní kousek. Halabala pracoval ve čtyřicátých letech v brněnské centrále podniku UP Závody, od roku 1930 zde zastával pozici hlavního architekta a vedoucího ateliéru. Halabala byl původně truhlář a později vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu pod vedením profesora Pavla Janáka. Právě tam pravděpodobně jeho tvorba získala svoji charakteristickou funkcionalistickou čistotu forem.

Deska stolu je vyrobena ze smrkové laťovky, která je po celém povrchu potažena ořechovou dýhou. Nohy má stolek stejné jako jeho více známý model “pavouk” a jsou vyrobeny z masivního bukového dřeva. V rozích stolku jsou umístěny úzké šuplíky pro ukládání karet do jamek ze zvlněného plechu. Stolek prošel kompletní renovací všech dřevěných částí a zásuvky byly důkladně vyčištěny.

Skříňka s vitrínou

Příborník s vitrínou od Jindřicha Halabaly, který navrhl v roce 1946 pro Uměleckoprůmyslové Závody. Dokonalý a složitý design tohoto nábytku měl za cíl oslovit britský trh po válce, kdy byla velká města vybombardována a na ostrovech byl nedostatek nábytku. Příborník byl vyráběn pouhé dva roky převážně pro vývoz, jeho výroba byla ukončena se změnou režimu v Československu, která měla za následek i změnu obchodních vztahů s Velkou Británií. Halabala v tomto návrhu kombinuje oblé linie estetického řešení s tradičním materiálem.

Příborník je zhotoven z dubového dřeva a zepředu plátkován dýhou. Šachovnice je vytvořena pomocí skládání dýhy do pravidelných čtverců. Horní část je uzavíratelná pomocí posuvných skleněných dvířek a v zadní části je umístěno zrcadlo. Ve spodní skříňce jsou umístěny dvě zásuvky a polička. Příborník prošel kompletní renovací v naší dílně s použitím přírodních olejů a vosků.