Janice Sztabnik a obrazy, které mluví

10. 11. 2020 9:06, Rifka Kotleta

V New Yorku žije jedna mladá talentovaná malířka, jmenuje se Janice Sztabnik a i jí už z Covidu hrabe. Její obraz We Talked ...about nothing mě dostal. Rozhovor o ničem, kolik jich je, že. Ale dokázal by to někdo namalovat? Janice Sztabnik ano.

Na její expresivní malbu olejovými barvami jsem natrefila na Saatchi Art, kde jsem v rámci prokrastinace, prošla lecos. A protože času dost, podívala jsem se na zajímavou autorku zevrubněji.

We Talked ...about nothing

Janice Sztabnik vyřízla toto plátno z většího obrazu. Líbilo se jí, kolik informací poskytuje pohled na abstraktní ženskou postavu v červeném, aniž by byla složitě vykleslená. Malbu můžete koupit na Saatchi Art za 3.210 amerických dolarů, cca 75.000 korun. Já teď tolik peněz na umění nemám.

Expresionismus, abstrakce a figurativní malba s převahou světle červené, světle modré, bílé a šedé.

Abstraktní expresionistický obraz Mluvili jsme, o ničem od Janice Sztadnik, olej a latex na plátně, rozměr 100 x 100 centimetrů. Zdroj: Saatchiart.com / JaniceSztabnik

O autorce

Janice Sztabnik maluje převážně abstraktní expressionistické figurativní malby. Živnou půdou pro uměleckou tvorbu je v jejím případě objevování a zpracování životních událostí, pochopení jejich významu. Zajímá jí podvědomí a nahodilost dění. Výsledek svých pozorování a rozjímání přenáší na plátno.

V ateliéru Janice Sztabnik převažují olejové barvy a plátna, ale během tvůrčího procesu používá také tužku, osobní fotografie, známky, monotypy, techniku kvaše, pastelky všeho druhu nebo látky.

Inspirací je pro ní například skupina malířů označovaných jako Bay Area Figurative Artists a jejich tvorba v 50. a 60. letech minulého století. Do skupiny patří například David Park, Wayne Thiebaud, Theophilus Brown nebo Paul Wonner. Dále jí inspirují umělci hlásící se k abstraktním impresionistům a pop kultura.

Autoportrét Janice Sztabnik

Autoportrét Janice Sztabnik v klobouku s brýlemi a andulkou na rameni.

Autoportrét Janice Sztabnik v klobouku s brýlemi a andulkou na rameni. Zdroj: Janicesztabnik.com

Pokud jde o umění, Janice Sztabnik posbírala hned tři vysokoškolské tituly:

 • Master of Fine Arts z Long Island University,
 • Bachelor of Fine Arts ze School of Visual Arts,
 • Associate of Applied Science z Fashion Institute of Technology.

Malba The Journey

 • Olej na plátně
 • Cena: 9.200 USD

Olej na plátně, abstraktní malba.

Abstraktní malbuThe Journey pořídíte na Saatchi Art za 9,200 amerických dolarů. Obraz má 100 x 75 cm. Zdroj: Janicesztabnik.com

Malba Smile for Today

 • Olej na lněném plátně
 • Cena: 4.550 USD

Malba pojmenovaná Smile for Today je inspirovaná květinami, které autorka dostává as radostí dává do vázy na stole.

Malba pojmenovaná Smile for Today je inspirovaná květinami, které autorka dostává a s radostí dává do vázy na stole. Zdroj: Saatchiart.com / JaniceSztabnik

Autorka pravidelně vystavuje v galeriích po celém New Yorku. Úspěch měly výstavy v Tengelsen Gallery. Ta první Brodsky & Friends proběhla v dubnu 2019, druhá Conversations in Art následovala v květnu 2019. Zajímavé jsou určitě obrazy Janice Sztabnik vystavené začátkem roku 2017 v rámci Metro Beats v New York Transit Museum, Brooklyn.

Malba Ponder

 • Olej na lněném plátně
 • Cena: 3.710 USD

Malba pojmenovaná Ponder je o rozjímání, kdo jsem a jak mě vidí ostatní, hledání odpovědi na nekonečně mnoho otázek.

Malba Ponder je o rozjímání, kdo jsem a jak mě vidí ostatní, hledání odpovědi na nekonečně otázek. Zdroj: Saatchiart.com / JaniceSztabnik

Malba Hand

 • Olej na papíře
 • Cena: 815 USD

Hand, černá ruka nad rozesmátou hlavou, dává prostor pro fantazii, i když autorka skromný návod dala.

Hand, černá ruka nad rozesmátou hlavou dává prostor pro fantazii, i když autorka dala svůj návod. Obrázek má 20 x 20 centimetrů. Zdroj: Janicesztabnik.com

Covid zadusil kulturní život v New Yorku

Deprese Janice Sztabnik z neuskutečněných vernisáží, koncertů, zavřených galerií a divadel se promítají do její tvorby. Ale ukázku až zítra:)

A něco málo z autorčina Sketchbooku

Who Inpires You?

Abstraktní žlutá postava s obřími smyslnými rty.

Sketchbook Janice Sztabnik poprvé.

Sketchbook Janice Sztabnik poprvé. Zdroj: Janicesztabnik.com

Because I can

Koláž s modelkou, která říká: Because I can.

Sketchbook Janice Sztabnik podruhé.

Sketchbook Janice Sztabnik podruhé. Zdroj: Janicesztabnik.com

Mohlo by vás zajímat