Je jen na vás, jakou svatbu budete mít. Do toho, jak by měl váš svatební den vypadat, si nenechte mluvit ani od maminky ctící tradice ani od ulítlé kamarádky.
Místo na svatbu a svatební šaty by měly podtrhovat vaší jedinečnou osobnost. Stejně tak hudba na svatbu, u které si příbuzní hezky pobrečí v obřadní síni, by měla rezonovat s vaším vnitřním nastavením, moc nekoukejte na to, co čekají ostatní.
Kde se bude svatba konat a co budete mít na sobě, se odvíjí od toho, co je blízké vašemu srdci, kde a v čem se cítíte dobře.
Církevní nebo civilní sňatek
Většina Čechů volí civilní sňatek. Pro církevní obřad se rozhodne přibližně 10 procent párů. Ročně se u nás bere zhruba 52.000 párů, katolický obřad volí kolem 6.000 z nich.
Právo oddávat snoubence mají křesťanské církve a židovské obce:
- Římskokatolická církev (cca 6.000 párů ročně),
- Českobratrská církev evangelická (cca 200 párů ročně),
- Židovské obce (bohužel dnes už jen pět až šest za rok).
Haute couture svatební róba z hedvábného tylu od Very Vang
Katolická svatba v kostele, církevní sňatek
Předpokladem pro katolickou svatbu v kostele je, že jsou oba snoubenci pokřtění katolíci. Pokud nejsou, žádají o dispens neboli povolení. Pokud jsou například z Prahy, posílají žádost na pražské arcibiskupství.
Povinnost absolvovat kurz
Další podmínkou svatby ve vysvěceném kostele je absolvování kurzu například na pražském arcibiskupství, což je osm večerů poskládaných z přednášek a následných seminářů, jejichž základem je křesťanský pohled na manželství a rodinu.
Témata večerů s křesťanským pohledem na manželství a rodinu:
- Jak katolická církev chápe manželství
- Psychologie partnerského vztahu
- Rodiče, přátelé a my
- Konflikty a jejich řešení
- Manželská láska a sexualita
- Děti a my – odpovědné rodičovství
- Jak prožívat v manželství vztah k Bohu
- Obsah manželského slibu, průběh svatebního obřadu
Kurz pořádají třikrát do roka v Pastoračním středisku Arcibiskupství pražského.
Svatební mini šaty Kamperett z hedvábné organzy s viditelnými francouzskými švy
Svatební průvod v případě církevního sňatku
Obecně platí, že svatební průvod směřující zahajují družičky a mládenci. Za nimi následují rodiče snoubenců, svědci a ostatní svatebčané. Ženich s nevěstou končí svatební průvod a k oltáři je většinou přivádí kněz. Podrobnosti si dohodnete s knězem.
Jak a kde si vybrat kostel
V zásadě si můžete k uzavření sňatku vybrat jakýkoli vysvěcený kostel nebo kapli v ČR. Potřebujete souhlas místního faráře a tzv. propuštění z farnosti, tj. kontaktovat faráře z místa bydliště pokřtěného snoubence a požádat o dovolení uskutečnit svatbu mimo jeho farnost.
Nevěsta by měla zachovat zvyk dlouhé sukně a krytých ramen.
Průběh obřadu v případě katolické svatby v kostele
Křesťanská svatba začíná před kostelem, protože se vyvinula z požehnání, které ve starověku dával kněz před kostelem snoubencům a novomanželům směřujícím do ženichova domu.
Průvod dovnitř směrem k oltáři, symbolizuje touhu snoubenců do svého vztahu pozvat Boha a prosit o jeho požehnání.
Bývá zvykem, že ženicha, který jde hned za knězem a ministranty, vede jeho matka, zatímco nevěstu, která do kostela vchází jako poslední, vede její otec.
Otec pak nevěstu před oltářem doslova předá ženichovi do rukou. Toto gesto ve starověku svatbu uzavíralo. Dnes symbolizuje, že svatbou dívka přestala patřit ke svým rodičům, a patří výhradně ke svému muži.
Civilní svatba v kostele
Nevěřící a nepokřtění nemohou uzavřít sňatek ve vysvěceném katolickém kostele, ale v odsvěceném kostele se vzít mohou. Oddávajícím pak taky nebude kněz, ale nějaký civil. V Česku je plno malebných odsvěcených kostelů a kaplí.
Patří mezi ně i Kostel sv. Anny v Praze, který patří mezi ty nejkrásnější v Česku díky citlivé a architekty oceňované rekonstrukci, jejíž podobu pro Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 navrhl v ateliér AI-Design ve spolupráci s Evou Jiřičnou.
Kostel sv. Anny v historické části Prahy pochází z poloviny 14. století. Po odsvěcení za vlády Josefa II. sloužil jako skladiště a tiskárna.
Odsvěcený kostel sv. Anny v Praze
Průběh klasické civilní svatby
Pokud snoubenci stvrdí své sliby před orgánem veřejné moci v přítomnosti matrikáře, jde se o občanský (civilní) sňatek.
Přípravy před svatbou
Samotné svatbě většinou předchází řada příprav:
- zásnuby, zasnoubení, zaslíbení čili dohoda zájemců o sňatek o záměru uzavření manželství, tzn. o svatbě
- ženich požádá o ruku rodiče nevěsty, aby získal jejich souhlas se svatbou
- termín obřadu se musí rezervovat na magistrátu, u církevního sňatku podle pravidel církve
- užitečné může být uzavření předmanželské smlouvy týkající se stavu majetku ženicha i nevěsty před svatbou, majetku získaného po ní a také majetkového vypořádání v případě rozvodu manželství
- rozeslání svatebního oznámení příbuzným, kamarádům a známým
- výběr svatebního fotografa
- tvorba svatebního webu
- výběr hudby na svatbu
- výběr svatebního cateringu
- výběr a koupě snubních prstenů
- objednání svatební kytice
- domluvení svatebních svědků a družiček
- návštěva matrikářky, která potřebuje vědět, jak se bude jmenovat nevěsta po svatbě
Hudba na svatbu
Živá hudba na svatbu
Na svatbě může hrát kapela podle vašeho gusta. Jste-li rockeři, máte jasnou volbu. Milovníci klasické hudby si objednají klavíristu.
Pianista Pavel Szabo, který hraje i na další nástroje, a skladatel minimalistických klavírních miniatur. V hudbě propojuje klasiku, jazz a východní tradice, čímž vytváří unikátní hudebu.
Klavírista Jan Veselý má za sebou stovky odehraných koncertů. Hraje nejen na svatbách, ale také na luxusních eventech značek jako jsou Prada nebo Valentino.
Hudba na svatbu v kostele
Každý kostel má zpravidla i svého varhaníka, který vám pomůže hudbu vybrat. Hudba hraje před obřadem, když kněz doprovází svatebčany k oltáři. Další hudba hraje poté, co si manželé vymění prsteny.
Oblíbená hudba hraná v kostele na varhany při nástupu před obřadem:
- R. Wagner: Svatební sbor z Lohengrina
- F. Mendelsohn-Bartholdy: Svatební pochod ze Snu noci svatojánské
- B. A. Wiedermann: Svatební pochod a la Handel
- M. Charpentier: Preludium
- H. Purcel: Trumpet Tune and Air
- L. Boelmann: Menuet z Gotické suity
- J. Clarke: Rondo
Oblíbená varhanní hudba hrající poté, co si novomanželé vymění prsteny:
- J. S. Bach / Ch. Gounod: Ave Maria
- F. Schubert: Ave Maria
- J. S. Bach: Air
- L. Boelmann: Modlitba k Panně Marii z Gotické suity
- D. Zippoli: Elevazione in F
- G. F. Haedel: Largo z opery Xerxes (Ombra mai fu)
Cimbálovka nejen na moravskou svatbu
Moravské svatby, na kterých hraje cimbálová muzika, mají skvělou atmosféru. Třeba rodinná cimbálovka Radhošť je z Valašska a zahraje i zazpívá vám tradiční valašské písničky a české lidovky. Nebo početnější sedmičlenná cimbálová kapela Kyničan z Moravských Knínic. Většinou postačí cimbálovku najmout na tři až čtyři hodiny, například od 18:00 do 10:00 a pak sáhnout třeba po DJ.
DJ, hudba k večerní svatební zábavě
Dobrý DJ, který se umí chovat je pro svatbu výhrou, protože hosté se baví a společně se ženichem a nevěstou vnímají pozitivní energii a atmosféru. Určitě můžeme doporučit DJ Martina Mikuláše z Phono.cz, který začal hrát už po roce 2000.
Od house music a klubové scény se dostal až ke kořenům moderní hudby, což jsou pro něj jazz, soul, funk, disco, africké a latinskoamerické rytmy nebo různý folklór.
Svatební obřad a jeho průběh
Svatební obřad je ideální naplánovat tak na 14. hodinu. Pak je dost času na přípravy a odpoledne a navečer nehrozí žádné prostoje.
Ráno obvykle nevěsta tráví čas s nejbližší rodinou, nejlepšími kamarádkami a družičkami. Společně si mohou dát více či méně symbolický přípitek. Nevěsta si při tom může dát pleťovou masku a uvolňující masáž šíje.
S oblékáním svatebních šatů pomáhají družičky, případně maminka nevěsty. Podle tradice by nevěsta měla mít na sobě něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého.
Světle růžové svatební šaty evokující baroko značky Vivienne Westwood
Něco starého znamená nechat za sebou svůj starý život. Něco nového symbolizuje novou životní etapu a něco půjčeného má do manželství přinést hojnost. Modrá barva symbolizuje čistotu a věrnost.
Už před obřadem se dělají první fotografie nevěsty, její rodiny a družiček. Na fotkách mohou být šaty, momenty s družičkami, šperky, květiny nebo zásnubní prsten.
Příchod k oltáři
Nevěstu většinou vede k oltáři její otec, který symbolicky předává nevěstu ženichovi. Tento moment doprovází hudba, kterou je nutné pečlivě vybírat. Neměla by být moc přeslazená.
Manželský slib
Nevěsta spolu se ženichem pronáší manželský slib, který je vždy součástí obřadu. Slibují si věrnost, lásku a podporu na celý život.
Já, Sandra Draková, beru si tebe, Petra Trampotu, za svého manžela a slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. Budu tě milovat a ctít po celý svůj život, dokud nás smrt nerozdělí.
Při civilním obřadu předepsaný text slibu neexistuje. Oddávající pronese ke snoubencům připravenou řeč a na závěr se zeptá nevěsty, zda vstupuje dobrovolně do manželství se zde přítomným. Stejně tak se zeptá ženicha.
Někomu takový obřad může připadat až příliš strohý a neromantický. Pokud byste chtěli mít jako součást slibu milostné vyznání nebo nějakou romantickou pasáž, můžete mít vlastní slib.
V posledních letech je populární vlastní slib, který si připraví nevěsta a ženich každý zvlášť a druhému ho řeknou až při obřadu. Je docela kumšt, ustát to v klidu. Kvůli trémě vám může selhat hlas nebo vypadnout část textu.
Svatební šaty Daphne z hedvábného taftu od návrhářky Danielle Frankel
Výměna snubních prstenů
Následuje výměna prstenů, která vedle svatebního slibu patří k nejdůležitějším symbolickým gestům. Prsteny si snoubenci nasazují na levý prsteníček, což je podle tradice prst vedoucí přímo k srdci.
První manželský polibek
Po přísaze a výměně prstenů obvykle následuje první polibek novomanželů, který stvrzuje jejich manželský svazek.
Házení rýže nebo okvětních plátků
Hosté mohou na novomanžele vycházející z obřadního místa házet v souladu s tradicí rýži nebo okvětní plátky. Přejí jim tím hojnost, lásku a štěstí do budoucna.
Svatební fotograf
Po obřadu přichází na scénu vybraný svatební fotograf. Focením svateb se živí mnoho talentovaných profesionálních fotografů, takže je z čeho vybírat.
Svatební fotograf Filip Žitný věří, že nejlepší fotografie vytvoří přirozenost, ne umělé pózy. Svatební příběh fotí tak, jak se stal. Nezasahuje do něj nenutí svatebčany do kýčovitých póz. Na prvním místě je pro něj autenticita. A kolik stojí svatební fotograf?
Ceny svatebního fotografa Otakara Voříška:
- 7.490 Kč za svatební focení v délce tří hodin (50+ profesionálně upravených fotek, USB flashdisk s fotkami)
- 19.990 Kč za svatební focení v délce osmi hodin (250+- upravených fotografiíotky a videa z dronu, USB flashdisk ve dřevěném boxu
Ceny svatebního fotografa Filipa Žitného:
- 3.500 Kč za 30 minut focení a 10 fotografií
- 6.000 Kč za 45 minut focení a 40+ fotografií
Ceny za služby svatební fotografky Johany Antošové
- 5.000 Kč za 2 hodiny focení, 100+ profesionálně upravených fotek
- 10.500 Kč za 6 hodin focení, 350+ profesionálně upravených fotek
- 26.000 Kč za dva fotografy po celou svatbu (10 hodin), 800+ profesionálně upravených fotek v dárkové krabičce s USB
Fotí se novomanželé jako pár a s rodinou i přáteli. Nevěsta se může fotit v přírodě, v historické nebo industriální budově či na místě, které pro ni má zvláštní význam.
Práce svatebního fotografa Filipa Žitného
Slavnostní odjezd novomanželů po obřadu
Novomanželé se od radnice nebo kostela vydávají na cestu v ozdobeném autě či dokonce kočáře. Někdo v tom může vidět pouze praktický přesun do míst, kde bude probíhat svatební hostina a večírek, jiný v tom spatřuje symbolickou jízdy, která je začátkem společného života.
Svatební hostina
Nevěsta a ženich mohou být při příchodu na svatební hostinu vítáni hosty chlebem a solí. Staří Slované tak vítali své hosty. Chléb byl vždy víc než obyčejným jídlem, byl symbolem bytí a hojnosti. Sůl byla vzácná a považovaná za znamení čistoty.
Tradičně novomanželé jedí svatební polévku z jednoho talíře a lžičkou se krmí navzájem, což symbolizuje jejich budoucí spolupráci a péči o sebe navzájem.
Svatební šaty značky Kamperett z hedvábné organzy s nabíranou kaskádovitou sukní
Krájení svatebního dortu
Nevěsta spolu s ženichem společně krájí svatební dort, přičemž první kousek si vzájemně nabízejí. Toto gesto má symbolizovat jejich schopnost sdílet vše dobré, co je čeká.
Společenský program po svatební hostině
První tanec novomanželů
Nevěsta se ženichem otevírají taneční část večera svým prvním tancem. Tento okamžik bývá romantický a mnohdy ho doprovází speciálně vybraná píseň.
Tanec s rodiči
Nevěsta často tančí se svým otcem, zatímco ženich tančí se svou matkou. Tento tanec vyjadřuje úctu k rodině a vztah mezi generacemi.
Házení kytice
Nevěsta obvykle hází svou kytici mezi neprovdané přítomné ženy. Ta, která ji chytí, má podle tradice být další, kdo se vdá.
Rozbalování svatebních darů
Po svatební hostině mohou novomanželé před hosty rozbalovat svatební dary hezky jeden po druhém. Při tom se nahlas čtou přání od rodiny a přátel.
Svatební večírek
Můžete hostům nechat volnou zábavu s hudbou a tancem nebo pro ně připravit zábavné hry a soutěže: Mezi svatební hry patří svatební tombola.
Oblíbená je hra se zvedáním bot, kdy novomanželé sedí zády k sobě. Každý má v ruce jednu svou botu a jednu partnerovu. Moderátor jim klade připravené otázky typu:
- Kdo z vás je pořádnější?
- Kdo řekl první miluji tě?
- Kdo z vás tráví víc času v koupelně?
- Kdo z vás víc utrácí? Oba novomanželé zvedají botu svou nebo partnera, podle toho, jak odpovídají – často se neshodnou a to hosty samozřejmě baví.
Haute couture svatební róba z hedvábného tylu od Very Vang
Zakončení svatebního dne
Na konci večera nevěsta s ženichem poděkují hostům za účast a rozloučí se. Chvíli loučení mohou doprovázet tradiční gesta, jako je rozbití talíře pro štěstí nebo zapálení svíček.
Co všechno by nevěsta měla mít na sobě
Většina českých nevěst se drží místních tradic a bere si na sebe světlé šaty doplňky a šperky, které mají symbolický význam.
Svatební šaty
Svatební šaty jsou nejčastěji v bílé nebo krémové barvě, protože ty symbolizují čistotu a nevinnost. Současné nevěsty se nebojí ani růžové, šedé, různých pastelových tónů a občas se odváží obléknout i černou. Populární je kouřově šedá a barva šampaňského.
Svatební šaty mohou mít klasický princeznovský look nebo minimalistický střih. Oblíbený je také boho styl evokující venkov.
Minimalistické svatební šaty z hedvábného mikada od návrháře Michela Kabbany
Něco starého, nového, půjčeného a modrého
Podle tradice by nevěsta měla mít:
- Něco starého symbolizuje spojení s předky a dosavadní minulostí. Může to být například šperk po babičce.
- Něco nového symbolizuje začátek nové životní etapy. Nové bývají boty a svatební šaty..
- Něco půjčeného symbolizuje podporu od blízkých. Půjčit si můžete náramek, brož, náušnice nebo závoj.
- Něco modrého symbolizuje věrnost a oddanost. Nejčastěji má nevěsta modrý podvazek, ale může to být i výšivka na šatech nebo stuha ve vlasech.
Boty pro nevěstu
Nevěsty ke svatebním šatům obouvají lodičky, baleríny, ale klidně i pohodlné tenisky. Případně si berou na obřad elegantní boty na podpatku a po obřadu něco pohodlnějšího.
Barva bot může být krémová, šedá, zlatá, stříbrná nebo královsky modrá.
Závoj a vlečka
Závoj má symbolizovat cudnost a proměnu svobodné dívky ve vdanou ženu. Dnes je vnímán spíš jako tradiční dekorativní prvek. Šaty s vlečkou jsou krásné, ale potřebujete k nim šikovné družičky. Případně zvolte minimalistickou vlečku, jako je ta na obrázku níže.
Šperky a doplňky
Stačí náušnice a náhrdelník, případně i náramek. Pokud budete mít velkou róbu se širokou sukní, volte decentní, minimalistické šperky. Pokud budete mít jednoduché šaty minimalistického střihu, můžete sáhnout i po výrazných špercích.
Pokud nosíte zásnubní prsten, přesuňte ho na pravou ruku, protože na levou přijde během obřadu snubní prsten.
Svatební kytice
Svatební kytice by měla ladit s výzdobou svatebních prostor a stylem šatů a mělo by s ní jít dobře házet. Jako nevěsta si ji nese během obřadu. Po obřadu ji házíte mezi neprovdané ženy. Ta, která ji chytí, se vdá jako další.
Svatební podvazek
Svatební podvazek je tradičně modrý, schovaný pod šaty. Měl by být z příjemného elastického materiálu a neměl by se zařezávat. Ženich ho během večera nevěstě sundavá a často k tomu používá zuby. Podvazek pak hodil svobodným mužům.
Nevěstiny druhé a třetí šaty
Většina nevěst se během odpoledne nebo večera převléká do pohodlnějších šatů, aby si mohla víc užít tanec a zábavu. Převléknout do jiných krásných šatů se může i vícekrát za večer.