Aukční síně, kde nakupovat a prodávat umělecká díla v Praze

1. 5. 2023 5:57, Rifka Kotleta

Sběratelé a investoři na tuzemských aukcích výtvarného umění utratili v roce 2022 více než 1,6 miliardy korun. Celkový obrat aukcí se tak v Česku vyhoupl na nový rekord, tvrdí Jan Stuchlík, šéfredaktor portálu Artplus.cz, který se specializuje na trh s uměním.

Mezi nejznámější české aukční síně patří Dorotheum, Adolf Loos Apartment and Galllery, Galerie Pictura, Galerie Kodl, Art Consulting Praha, Aukční dům Sýpka, Aukční dům USTAR, Aukční síň Vltavín, Prague Auctions a další.

Když obraz prodávme, zajímá nás, jak relevantní, bonitní a aktivní klientelu provozovatel aukce má. Sběratele a investory zajímá kvalita a množství nabízených obrazů. Důležitá je také erudice a zkušenosti konzultantů, které má aukční síň k dispozici.

Bohumil Kubišta, Staropražský motiv

Obraz Staropražský motiv z roku 1911 od Bohumila Kubišty vydražila Galerie Kodl v květnu 2022 za 123,6 milionu korun. Vyvilávací cena byla 25 milionu

bohumil-kubista-prodano-v-aukci-galerie-kodl

Obraz Staropražský motiv Bohumila Kubišty vydražila v roce 2022 Galerie Kodl. Zdroj: Galeriekodl.cz

Dorotheum, Ovocný trh, Praha 1

V Dorotheu jsou zájemcům o prodej či koupi uměleckého díla k dispozici zkušení experti v čele s PhDr. Michalem Šimkem. V jeho týmu v Praze pracuje Mgr. Hana Šimonová a Mgr. Dana Orlová.

Poskytují podporu a informace českým zákazníkům v oblastech týkajících se nákupu a prodeje v rámci mezinárodních aukcí uměleckých děl v paláci Dorotheum ve Vídni. Pořádají také předaukční setkání, při kterých představují vybraná díla blížících se vídeňských aukcí.

Kontakty

  • Adresa: Ovocný trh 580/2, Praha 1
  • Tel: +420 224 222 001
  • E-mail: info@dorotheum.cz
  • Ředitel: PhDr. Michal Šimek

Galerie Kodl, Národní, Praha 1

Galerie KODL je renomovaná aukční, prodejní a výstavní síň, která má více než stoletou rodinnou sběratelskou tradici. Zaměřuje se na nákup a prodej obrazů.

Dvakrát ročně pořádá Galerie KODL aukční dny ve Velkém sále pražského Žofína, kterým předchází předaukční výstava v sídle galerie. Květnová aukce v roce 2022 byla dosud nejúspěšnější v Česku. V jedné aukci byla vydražena díla za 440 milionů korun.

U Kodla můžete prodat nebo koupit kresby, grafiky a plastiky českého výtvarného umění 19. a 20. století. Galerie zajišťuje i odborné konzultace, soudně-znalecké posudky a expertizy, restaurování či rámování obrazů.

V čele týmu odborníků a historiků umění stojí současný vlastník, soudní znalec PhDr. Martin Kodl.

Kontakty

  • Adresa: Národní 7, Praha 1
  • Otevírací doba: Po–⁠Pá 10:00 až 18:00
  • Telefon.: +420 251 512 728
  • Mobil: +420 602 117 440
  • Email: galerie@galeriekodl.cz
  • Webové stránky Galerie Kodl

František Kupka, Bílý kůň

Obraz Františka Kupky (1871–1957) Bílý kůň z roku 1909 dražila Galerie Kodl v listopadu 2022. Vyvolávací cena byla 25 milionu Kč. Obraz byl nakonec vydražen za 42 milionu Kč.

frantisek-kupka-bily-kun-galerie-kodl

Obraz Bílý kůň namaloval František Kupka v roce 1909 Galerie Kodl. Zdroj: Galeriekodl.cz

Aukční sí Vltavín, Praha 1

Aukční síň Vltavín svou činností rozšířila o činnost Galerie Vltavín, která na české výtvarné scéně existuje již od roku 1991. Byla založena jako prostor pro prezentaci současného českého umění, později též moderního umění 20. století.

Orientuje se nejen na české autory, ale i na evropské reprezentanty významných výtvarných proudů.

Kontakty

  • Adresa: Masarykovo nábřeží 36, Praha 1
  • Webové stránky Aukční síně Vltavín
  • Otevírací doba: PO-PÁ od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00
  • Aukce, příjem a výdej děl: Lucie Klingerová
  • Tel: +420 224 930 340
  • Email: aukce@galerie-vltavin.cz

Karel Chaba, Rozhledna

Karel Chaba (1925-2009) namaloval obraz Rozhledna akrylem na plátno v roce 2007. Vyvolávací cena byla 150.000 Kč.

Karel Chaba vytvářel své obrazy Prahy ne jako opisy skutečnosti, ale své sny o Praze, protože drtivou většinu obrazů maloval v tichu svého ateliéru jako dojmy o městě.

rozhledna-aukcni-sun-vltavin

Rozhledna, akryl na plátně od Karla Chaby namalovaný v roce 2007. Zdroj: Auctions-art.cz

Vladimír Bruton, Po skončení afterparty

Vladimír Bruton (*1961) nalepil fotografii ženy na překližku. Dílo pojmenované Po skončení afterparty je z roku 2011, na zadní straně je popsáno autorem a označeno autorským razítkem, v dolní části vodní skvrna, Antikvariát Dlážděná Vyvolávací cena byla 5.000 Kč.

po-skonceni-afterparty-aukcni-sin-vltavin

Afterparty, akryl na plátně od Vladimíra Brutona namalovaný v roce 20011. Zdroj: Auctions-art.cz

Pobočka Sotheby's, Praha 5

Pokud ve investujete do umění a zajímají vás díla světových velikánů,můžete využít služeb konzultantů světově proslulé aukční síně Sotheby's, kteří jsou českým klientům k dispozici v Praze.

Sotheby's draží výtvarná a sochařská díla, šperky, keramiku, luxusní kabelky nebo knihy. V březnu dražili díla malíře Jose Maria Serta, Jeana Delville, Hendricka van Cleve II, Théodora Gericaulta a mnoha dalších.

Kontakty

  • Adresa: Pod Homolkou 22, Prague 5
  • Telefon: +420 224 237 298
  • Konzultant: Dr Filip Marco
  • Email: filip.marco@sothebys.com

John Delville, The Last Idols

Poslední modly je monumentální dílo Johna Delvilla (1867-1953),hlavního představitele Symbolismu.Jedná se o olej na plátně z roku 1931. Odhadovaná prodejní cena je 50.000 až 70.000 euro.

posledni-idoli-jean-delville-sotheby-s

John Delville, The Last Idols. Zdroj: Sothebys.com

Marcel Stobbaerts, Kabaret v Antverpách

Belgický malíř Marcel Stobbaerts (1899-1979) rád bez příkras maloval lidovou zábavy, jako jsou jarmarky, kabaret nebo sportovní akce. V tomto díle zachytil prostituci, která byla běžnou součástí života v Antverpách v první polovině dvacátého století.

kabaret-v-antverpach-marcel-stobbaerts-sothebys

Marcel Stobbaerts, Kabaret v Antverpách. Zdroj: Sothebys.com

Jakubec Gallery, Vodičkova, Praha 1

Provozovatelem galerie je společnost Obrazy v aukci, s.r.o. fungující od roku 1992. Pořádá online aukce obrazů, starožitností, mincí a šperků. Jakubec Gallery pořádá výstavy umělců, jako je Ivan Bukovský, Věra Krumphanzlová, Tomáš Kobolka nebo Václav Sika.

Kontakty

Eugene Ivanov, V klubu

Eugene Ivanov (*1966) je český malíř a knižní grafik ruského původu. Narodil se na Sibiři, ale od roku 1998 žije v Praze. Ve své tvorbě je inspirován moderním uměním, zjeména kubismem, futurismem a expresionismem.

eugene-ivanov-obrazy-v-aukci

V klubu, olej na plátně od malíře a grafika Eugena Ivanova. Zdroj: Obrazyvaukci.cz

Adolf Loos Apartment and Galllery, Praha 7

Adolf Loos Apartment and Galllery pořádá předaukční 3D výstavy obrazů, takže si můžete obraz důkladně prohlédnout, dříve než se na něj v aukci rozhodnete přihazovat.

Dražby pobíhají ve výstavní síni Expo 58 ART. Nová výstavní síň se otevřela v ikonickém pavilonu EXPO 58 v druhé polovině roku 2021.

Galerii najdete v Letenských sadech, je z ní pěkný výhled na Prahu a řeku Vltavu. Součástí budovy je vyhlídková terasa, pod kterou jsou umístěny unikátní renesanční Viniční sklepy z poloviny 16. století.

Kontakty

Jan Gemrot, Prorůstání

Obraz jana Gemrota, olej a akryl na plátně, dostal jméno Prorůstání. Byl namalován v roce 2022 a jeho cena Adolf Loos Apartment and Galllery je 290 000 Kč.

jan-gemrot-prorustani-adolf-loos-apartment-and-gallery

Prorůstání, olej a akryl na plátně od Jana Gemrota namalovaný v roce 2022. Zdroj: Aloos.cz

Galerie Pictura, Praha 1

Galerie Pictura pořádá výstavy a aukce uměleckých děl. Zaměřuje se na aukční a komisní prodej obrazů, grafických listů, kreseb a plastik.

Na aukci, internetové aukci a v galerii je možné platit hotově převodem na účet. Na aukcích můžete složit zálohu 30 % dosažené částky a doplatek uhradit do 10 dnů.

Obrazy a další díla vykupují za hotové. U obrazů zajišťují restaurátorské práce a odborné posudky renomovaných odborníků, zprostředkovávají také rámování a paspartování zakoupených děl.

Kontakty

  • Adresa: Na Zderaze 6, Praha
  • Email: galerie@pictura.cz
  • Telefon: +420 224 233 810
  • Mobil: +420 603 741 674
  • Webové stránky Galerie Pictura
  • Karel Gabriel, Dřevěný most

Oej na plátně Dřevěný most od Karla Gabriela (1891 - 1963), který byl vystaven roku 1938 v Praze v Obecním domě. Vyvolávací cena: je 6.000 Kč.

galerie-pictura-gabriel-karel-dreveny-most

Dřevěný most, olej na plátně od Karla Gabriela namalovaný roku 1937. Zdroj: Pictura.cz

Karel Holan, Akt s gramofonem

V nabídce Galerie je mnoho obrazů od známých i méně známých autorů. Jedním z nich je olej na plátně Akt s gramofonem, který namaloval Karel Holan (1893 - 1953) na přelomu 20. a 30. let 20. století.

Rozměrné dílo je mistrně namalované a má vysokou sběratelskou hodnotu. Dlouho nebylo určeno k prodeji a mělo zůstat v rodině. Galerie Pictura ho nyní prodává za 109.800 Kč.

aukcni-sin-pictura-holan-karel-akt-s-gramofonem

Akt s gramofonem, olej na plátně od Karla Holana namalovaný na přelomu 20. a 30. let 20. století. Zdroj: Pictura.cz

Aukce Weinberg, Praha 10

Do aukcí přijímají malby, kresby, grafiky, sochy nebo starožitosti. Najdete tu velký výběr obrazů v nižších cenových relacích, některé velmi pěkné. Hodí se, pokud chcete dovybavit dům, byt či chalupu v určitém stylu.

Pokud umění chcete prodat, zdarma vyzvednou vaše obrazy v Praze, Brně, Jihlavě, Prostějově, Olomouci, ve Zlíně a Uherském Hradišti-

Kontakty

  • Adresa: Vršovická 796/37, Praha 10
  • Otevírací doba. Po-ČT od 8:45 do 17:00
  • Telefon.: +420 777 03 24 24
  • E-mail: info@aukceweinberg.cz, aukceweinberg@gmail.com
  • Webové stránky Aukce Weinberg

Adolf Benca, Autoportrét

Olej na plátně z roku 1982 ,který namaloval Adolf Benca je nejdražsí obraz v nabídce Aukce Weinberg. Vyvolávací cena je 80.000 Kč. Adolf Benca (*1959) je americký malíř slovenského původu. Narodil se v Bratislavě, ale rodina emigrovala do USA v 69.roce, když mu bylo deset let.

Ve Spojených státech absolvoval několik univerzit, mj. medicínu a stal se chirurgem. Jeho díla se nachází po celém světě v soukromých sbírkách, a jsou vystavená v Metropolitan museum of Art nebo Museum of Modern Art v New Yorku.

adolf-benca-autoportret-aukce

Adolf Benca, Autoportrét, olej na plátně z roku 1982. Zdroj: Aukceweinberg.cz

Saatchi Art, umění dostupné online

Na Saatchiart.com koupíte díla od umělců z celého světa. Vybírat můžete z nespočtu maleb, kreseb, koláží nebo sochařských děl.

Miss Al Simpson, Filling the Void

Miss Al Simpson je mladá umělkyně z Edinburgu. Její obraz Filling the Void (česky vyplňování prázdnoty), olej na papíře je na Saatchi Art na prodej za 48.213 euro.

miss-al-simpsonsaatchi-art

Miss Al SimpsonFilling the Void. Zdroj: Saatchiart.com

Miss Al Simpson, Motel Room

Obraz Motel Room, olej na papíře je na Saatchi Art na prodej za 48.213 euro. Motel Room je inspirovaný krásou a zranitelností miamských motelů, naznačuje ukradené okamžiky a lidskou slabost.

miss-al-simpson-motel-room-saatchi-art

Miss Al Simpson, Motel Room. Zdroj: Saatchiart.com

Miss AL Simpson je oceňovaná kryptoartistka s jedinečným stylem, který spojuje digitální graffiti podobné Basquiatovi, Rauschenbergovi a Kippenbergerovi s 3D historickými motivy a animacemi.

O její práci psal deník Washington Post, CNBC a Financial Times. Vystavovala v Londýně, New Yorku, Paříži, Tokiu a Vancouveru.

Galerie Jana Bohuňka, Horoušany, Praha Východ

Galerie Jana Bohuňka Prodej-obrazy.eu nabízí velký výběr obrazů v nižších cenových relacích. Koupit nebo prodat tu můžete díla za 490 až 29.990 Kč. Pokud chcete, aby vykoupili váš obraz, stačí ho poslat emailem s fotkou přední strany obrazu, samostatnou fotkou signatury a fotkou zadní strany obrazu.

Kontakty

  • U Mlýna 92, Horoušany, Praha Východ
  • Telefon: +420 725 021 832
  • E-mail: 1jab@seznam.cz

Zdenka Braunerová, Portrét ženy

Portrét ženy vznikl kombinovanou technikou kvaš s pastelem na papíře či kartonu. Zřejmě se jedná o autoportrét malířky a grafičky Zdenky Braunerové (1858 - 1934). Obraz byl v galerii prodán za 24.990 Kč.

galerie-aukce-zdenka-braunerova-portret-zeny

Portrét ženy je snad autoportrétem malířky a grafičky Zdenky Braunerové. Zdroj: Prodej-obrazy.eu

Dorotheum, Praha 1

Dorotheum nabízí v aukci předměty ve více než 40 prodejních kategoriích. Zejména jde o umění – moderní umění, současné umění, staří mistři, malba z 19. století – a mnohé z kategorií starožitností: sklo a porcelán, secese, stříbro, plastiky, nábytek, design, šperky a hodiny.

Kontakty

  • DOROTHEUM Praha
  • 110 00 Praha 1, Ovocný trh 2
  • Telefon: +420 224 222 001
  • E-mail: info@dorotheum.cz

Pablo Piccaso, Corrida

Litografie na tkaném papíře signovaná Pablem Picasssem se vydražila za 950 euro.

pablo-picasso-dorotheum-corrida

Pablo Picasso, Corrida. Zdroj: Dorotheum.com

Art Consulting, Praha 1

Pokud se chystáte prodat obraz z vašeho vlastnictví, můžete využít buď aukce nebo galerijní prodej uměleckých děl u společnosti Art Consulting. Chlubí se rozsáhlou sítí kontaktů s domácími i zahraničními partnery, sběrateli a investory. Aukce dokáže navýšit odhadovanou cenu, galerijní prodej nabízí jistotu konečné ceny.

Art consulting nabízí levnější obrazy i díla velikánů jako je Jan Preisler.

Jan Preisler, Jinoch a bílý kůň (Studie k Černému jezeru)

Malíř Jan Preisler (1872–1918) namaloval pastel na kartoně Jinoch a bílý kůň jako studii k Černému jezeru, která byla vystavována na 50. výstavě SVU Mánes v roce 1919 v Rudolfinu. Odbornou expertizu provedla PhDr. Rea Michalová, Ph.D.

Jan Preisler patří mezi zakladatele českého moderního umění a vedle Antonína Slavíčka je hlavním představitelem generace malířů 90. let 19. století. Do evropských přehledů dějin umění se dostal právě díky svým obrazům s tématem černého jezera.

jinoch-a-bily-kun-studie-k-cernemu-jezeru-jan-preisler

Jan Preisler, Jinoch a bílý kůň (Studie k Černému jezeru). Zdroj: Acb.cz

Pravoslav Kotík, Vozka

Obraz o rozměru 22 x 27 centimetrů namaloval Pravoslav Kotík (1889–1970) olejem na lepenku v roce 1889. Vyvolávací cena byla 19.000 Kč.

vozka-pravoslav-kotik-1889-galerie-art-consulting

Pravoslav Kotík, Vozka. Zdroj: Acb.cz

Galerie Kotelna, Říčany u Prahy

Menší galerie a aukční síň funguje už 17 let. Najdete tu moderní díla od perspektivních umělců za ceny v řádech desítek i jednotek tisíc. Kotelna nabízí i poradenství v oblasti investic do moderního umění nebo pomoc při vybudování sbírky současného umění.

Irena Křivánková, Dolly

Obraz o rozměru 52 x 52 centimetrů namalovala Irena Křivánková akrylem na plátno. Jeho cena je 20.000 Kč.

galerie-kotelna-dolly-irena-krivankova-akryl-na-platne

Irena Křivánková, Dolly. Zdroj: Galeriekotelna.cz

Mohlo by vás zajímat